Negyven éve rendezett vérfürdőt a szegedi börtönben, később a Csillagban végezték ki
Richter Richárd válogatás nélkül kaszabolta az embereket a saját maga eszkábálta késével.
A Mount Everestet eddig több mint tízezer alkalommal mászták meg. A próbálkozóknak azonban csupán 29 százaléka éri el a csúcsot, négy százalékuk pedig nem tér vissza élve a hegyről.
Pontosan 70 évvel ezelőtt, 1953. május 29-én hódította meg az emberiség a világ legmagasabb hegyének számító Mount Everestet, más néven Csomolungmát – idézi fel cikkében az akkor történteket a Világgazdaság. Az évfordulónak szomorú apropót szolgáltat Suhajda Szilárd tragédiája.
Azon a napon az új-zélandi Edmund Hillary, és Tendzing Norgaj nepáli serpa helyi idő szerint 11.30-kor jutott fel a világ tetejére.
Első nőként a japán Tabei Dzsunko ért fel a csúcsra 1975. május 16-án, míg oxigénpalack nélkül az olasz Reinhold Messnernek sikerült meghódítania a Csomolungmát 1980-ban, méghozzá a monszun idején, segítség nélkül.
A Mount Everestet az elmúlt 70 év alatt több mint tízezer alkalommal mászták meg.
Bár, ahogy a cikk is emlékeztet, az első években nem hemzsegtek a sikeres hegymászók, az utóbbi három évtizedben egyre többekben sikerült felkapaszkodniuk a csúcsra.
Ez egyebek mellett a lehetőségek, a technikai fejlődés és az infrastruktúra fejlődésének is köszönhető.
Ma már számos olyan cég létezik, amely szinte az egész túrát megszervezi a vállalkozó hegymászóknak. Azonban ez nem olcsó mulatság: a világ legmagasabb pontjának megmászásának költségei
A próbálkozók növekvő száma ugyanakkor több milliárd dolláros bevételt jelent az elszegényedő Nepál számára.
Nyitókép: hegymászók a Mount Everesten (Fotó: AFP/ Christian Kober / Robert Harding Premium / robertharding via)