Az oroszok viszonylag kevés erővel támadnak Bahmutnál, ahol nem a reguláris hadseregük harcol, hanem a Wagner-csoport, amelynek konfliktusai vannak az orosz haderő vezetésével. Ráadásul a zsoldoshadseregnek a havi 3-4 ezer dollárért harcoló emberei – köztük börtönökből szerződtetettek – sincsenek tökéletesen kiképezve – fejtette ki a Nemzeti Közszolgálati Egyetem címzetes egyetemi tanára az InfoRádió Aréna című műsorában szerda este. A másik oldalról az mondható el – folytatta –, hogy az ukránok tulajdonképpen beásták magukat, „mozgékony védelmet” folytatnak, amellyel akadályozni igyekeznek az oroszok előnyomulását. Az ukránok számára presztízskérdés, hogy az oroszok ne tudják elfoglalni Bahmutot. Ha az ukránok elveszítenék a várost, nem tudnának dél felé támadni, mivel erőket kellene átcsoportosítaniuk az orosz előrenyomulás miatt.
Mit lehet tudni a Wagner-csoportról?
Azzal kapcsolatban, hogy Jevgenyij Prigozsin Wagner-vezér nyíltan bírálja az orosz hadi vezetést, a szakértő arról beszélt: a zsoldosvezér azért engedheti meg ezt magának, mert jó a kapcsolata Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, bár szerinte
némileg színészkedésnek tekinthető Prigozsin tiltakozása.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a Wagner-csoport nincs alárendelve a reguláris hadseregnek, ezért sem túl „harmonikus” Prigozsinék és az orosz állami hadvezetés kapcsolata. Hozzátette, szerinte az oroszok azért nem az állami hadsereget vetik be ott, ahol igazán kemény harcok folynak, hogy minél kevesebb orosz nemzetiségű katona veszítse életét a fronton. A börtönből kiengedett Wagner-tagok ugyanis egészen más megítélés alá esnek.
Az ukrán határőrség megosztott egy rövid videót a YouTube-csatornájukon a Bahmut városában zajló küzdelmekről. A videó leírása szerint az egyik éjszaka Bahmutban a megszállók körbevették az épületet, ahol a határőrök épp állomásoztak. A támadás visszaverése érdekében az "Építész" felmászott az épület tetejére, és gránátokat dobott az ellenségre.
Az oroszok kritizálják az állami vezetést
Kis-Benedek kiemelte, hogy az orosz társadalom részéről egyre több és keményebb kritika éri az orosz vezetést, sokan felteszik ugyanis a kérdést: micsoda dolog az, hogy most már Oroszországot támadják?
Szerinte Putyin győzelem napi beszéde is azért volt olyan „lagymatag”, mert nem jött össze az elnöknek, hogy aznap jelentse be Bahmut elfoglalását. Szakértői szemmel a győzelem napi moszkvai felvonulás nagy csalódást okozott, mert a korábbi díszszemléken jóval több haditechnikai eszközt vonultattak fel – tette hozzá, úgy értékelve Putyin beszédét, hogy
az elnök azt próbálta érzékeltetni: Oroszország nem akar háborút, de rá van kényszerítve, mert fenyegetik.