„Míg 2010-ben Romániában 100 ezer olyan gyermeket tartottak nyilván, aki nem vett részt a kötelező iskolai oktatásban, 2021-ben megkétszereződött a számuk, 2022-ben pedig már 250 ezerre emelkedett” – írta a Transtelex. A portál Alina Savat a Világbank oktatási szakértőjét idézte, aki a román Hotnewsnak nyilatkozott.
A szakértő szerint a közoktatásból kimaradó gyermekek számának növekedéséhez hozzájárult az is, hogy a járvány idején sok külföldön dolgozó romániai család hazatért, és ha azóta vissza is tértek, a gyermekeiket nem vitték magukkal.
A Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezete arra hívja fel a figyelmet, hogy az országban 21 ezer 276 olyan gyermek van, akinek mindkét szülője külföldön dolgozik, és 79 százalékuknak nincs lehetősége arra, hogy magával vigye gyermekét - írja a Székelyhon, hivatkozva a szervezet szerdai közleményére, amelyet az Agerpres hírügynökség szemlézett.
Emellett mintegy 30 ezer Ukrajnából menekült gyermek tartózkodik Romániában, közülük csak hatezren járnak iskolába – tette hozzá Sava. A Hotnews emlékeztetett arra, hogy
„egyre nagyobb a szakadék Romániában városi és a szegény, elmaradt, vidéki környezet között,”
ez a különbség pedig az oktatáson mérhető le a leginkább: az Eurostat adatai szerint a vidéken élő gyermekek körében ötször nagyobb az iskolaelhagyás veszélye mint a városon élők körében.
A Világbank és a román oktatási minisztérium közös jelentés szerint a 7500 vizsgált tanulóból szinte minden második besorolható legalább egy olyan kategóriába, amely összekapcsolható az iskolaelhagyás veszélyével: gyenge az iskolai teljesítménye, sokat hiányzik, évismétlő vagy volt már része szankciókban. A veszélyeztetett kategóriába sorolt diákok 60 százaléka fiú és 40 százaléka lány.
Nyitókép: Daniel MIHAILESCU / AFP