Itt vannak a számok: így működik a rezsicsökkentés
Bár a rendszert több kritika éri, a számok nem hazudnak,: az áram- és a gázrezsi egy friss felmérés szerint is Magyarországon a legalacsonyabb az Európai Unión belül.
Közvélemény-kutatások szerint a moldovaiak 55 százaléka határozottan ellenzi a NATO-csatlakozást.
Moldovának „védernyőre” van szüksége, de lakosságának túlnyomó többsége nem támogatja a NATO-csatlakozást, és az alkotmányban foglalt semlegességet pártolja - közölte szerdán Maia Sandu moldovai elnök a Jurnal TV helyi televízió műsorában.
„Úgy vélem, a Moldovai Köztársaságnak védernyőre van szüksége. De ha népszavazást tartunk, az sem fog változtatni a helyzeten...
A lakosság többsége a semlegességet választja”
– felelte Sandu újságírói kérdésre felelve. Mindemellett megjegyezte, hogy némileg emelkedett azok aránya, akik a NATO-csatlakozás mellett döntenének.
„Realista vagyok, a helyzet olyan, amilyennek azt ismerjük. Sem mi, sem én nem tudok változtatni az alkotmányon. Azt tesszük, ami a kötelességünk és megtehetünk az állampolgárok biztonsága érdekében" - mondta Sandu hozzátéve, hogy jelen körülmények között Moldova "rendkívül kiszolgáltatott”.
Közvélemény-kutatások szerint
s mindössze 27 százalékuk támogatna egy ilyen lépést. Ugyanakkor Sandu korábban nem zárta ki, hogy az ukrajnai orosz hadművelet tükrében az ország feladhatja semlegességét és NATO-tagságért folyamodhatna. Ezen felül érdeklődést mutatott a szorosabb együttműködés iránt az észak-atlanti szervezettel a moldovai hadsereg átfegyverzése végett. A müncheni konferencia keretében a moldovai államfő felkérte a nyugati országokat, hogy segítsenek hazája hadseregének korszerűsítésében, valamint a fegyverzet, ideértve a légvédelmi rendszerek beszerzésében. Támogatást kért a közösségi hálózatokban terjedő, Kreml álláspontját képviselő információk terjesztésével szemben is.
Moldova és a NATO egy egyedi partnerségi megállapodás keretében működik együtt.
(MTI)
Nyitókép: MTI/EPA/Dumitru Doru
***