Még nagyobb a baj a németeknél, mint gondolták: Kína teljesen letarolta őket
A legjelentősebb német autógyár radikális költségcsökkentés mellett döntött.
A francia elnök kijelentései „kínosak, szégyenletesek és geopolitikai szempontból nagyon naivak voltak” – fogalmazott a képviselőház Kínával foglalkozó bizottságának elnöke.
Franciaország elnöke sokkolta Washingtont a hétvégén, amikor amellett érvelt, hogy Európának nem kellene belesodródnia az Egyesült Államok és Kína Tajvan miatti konfrontációjába. A Republikánus Párt minderre határozottan reagált, a Biden-kormány pedig igyekszik lekicsinyelni a megjegyzéseket – olvasható a Politico cikkében.
A portálon azt írják: Emmanuel Macron szombati interjújában megkérdőjelezte, hogy érdekünkben áll-e felgyorsítani egy tajvani válságot a „kínai túlreagálástól” való félelem miatt. Hozzátette, a „legrosszabb dolog”, amit Európa tehetne az lenne, ha a témát
átvenné a Tajvan védelmére irányuló amerikai napirendből”.
A Politico szerint a kínai állami média kárörvendően reagált. Macron kijelentése „zsákutcát jelez az amerikai stratégia számára, amely Európát Kína megfékezésére akarja csábítani” – írta hétfőn a pekingi Global Times.
„A Kínai Kommunista Párt a legjelentősebb kihívás a nyugati társadalom, a gazdasági biztonságunk és az életmódunk számára. Franciaországnak tisztán kell látnia ezt a fenyegetést” – ezt már Todd Young szenátor nyilatkozta, aki a szenátus külügyi bizottságának tagja. Mike Gallagher a képviselőház Kínával foglalkozó bizottságának elnöke hétfőn a Fox Newsnak pedig úgy fogalmazott:
Macron kijelentései „kínosak, szégyenletesek és geopolitikai szempontból nagyon naivak voltak”
Michael McCaul, a képviselőház külügyi bizottságának elnöke szerint pedig a francia elnök nézetei „elkeserítőek, mert a Kínai Kommunista Párt Tajvanra irányuló fenyegetése egyre nagyobb veszélyt jelent a globális erőegyensúlyra”.
Nyitókép: Twitter