Magyar idő szerint szerda hajnalban tartotta évértékelő beszédét a washingtoni Capitoliumban Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke. Az USA első számú politikai vezetőjét az alkotmány kötelezi arra, hogy évente egyszer beszámoljon az ország helyzetéről a kongresszus előtt, ezért nevezik ezt a beszédet State of the Unionnek.
Elnöksége során Joe Biden ebben a formában most találkozik először a képviselőházban kialakult republikánus többséggel. A tavaly novemberi félidős választás ugyan nem hozta el azt az átütő sikert a Grand Old Partynak, amit reméltek, de az alsóházban így is átvehette az irányítást az addig teljesen ellenzékben lévő párt. A republikánusok belső megosztottsága január elején ország-világ előtt nyilvánvalóvá válhatott, hiszen a képviselőház új elnökét, Kevin McCarthy-t csak hosszas küzdelmek árán sikerült megválasztani – többek között éppen a párt soraiból érkező obstrukció miatt.
Biden erősebb együttműködést szeretne a republikánusokkal
A kongresszus megosztottsága – a szenátust továbbra is a demokraták uralják – új helyzetet teremtett Biden számára is, akinek a munkáját lényegesen megkönnyítette a demokrata párti trifecta az elmúlt két esztendőben. Nem is meglepő, hogy az elnök a
beszéde elején éppen a kétpárti együttműködés elengedhetetlenségéről beszélt,
persze nem mintha ne lenne egyébként antagonisztikus a jelenlegi demokrata és republikánus establishment viszonya. Biden emlékeztetett rá, hogy eddigi két hivatali éve során több mint háromszáz olyan törvényt fogadtak el, ami kétpárti hátszelet élvezett, és arra biztatta a képviselőket és szenátorokat, hogy folytassák az együttműködést, hiszen „az emberek egyértelmű üzenetet küldtek” a számukra.
No nem mintha Biden beszéde nem lett volna tele a republikánusokkal szembeni vádaskodásokkal, amik között nyilván volt olyan felvetés is, ami megállta a helyét, és olyan is, ami nem. Az elnök azt vetette a GOP szemére, hogy meg akarják nyesni a szociális és egészségügyi kiadásokat, amit a párt tagjai dühös bekiabálásokkal helytelenítettek. A helyzet azonban az, hogy a republikánusoknak túl kiforrott elképzelésük egyelőre nincs azzal kapcsolatban, hogy pontosan mi legyen ezekkel a kiadásokkal, viszont tényleg vannak a soraikban olyan politikusok, akik például az egyébként vörös posztónak számító Medicare-en spórolnának.