Már meg is van a republikánus trónörökös? – Bemutatjuk Trump alelnökét!
A fiatal J. D. Vance-nek nem nyugdíjas állásként kell tekintenie az alelnöki tisztségre Donald Trump mellett – fontos lépcsőfok lehet neki, ha később is jól jön ki a lépés.
A republikánus többségű amerikai képviselőház megszavazta egy olyan washingtoni helyi törvény megsemmisítését, amely azoknak is szavazati jogot adna az önkormányzati választásokon, akik nem az Egyesült Államok állampolgárai. A hatályon kívül helyezéshez a demokrata vezetésű szenátus és Joe Biden elnök jóváhagyása is kell még.
A washingtoni tanács tavaly fogadta el azt a helyi törvényjavaslatot, amely egy mindössze egy hónapja létesített kerületi lakóhelyhez köti a washingtoni önkormányzati választáson való részvétel jogát. Egyúttal megszüntette a korábbi amerikai állampolgársági vagy legális bevándorlási státuszra vonatkozó követelményt. A törvény 2024-től lépne hatályba – elevenítette fel a történet jogi hátterét a The Federalist.
A lap idézte a Washington Postot, amelynek becslése szerint
köztük 21 ezer illegális lakosnak. Még azok a külföldi állampolgárok is – például orosz és kínai diplomaták –, akik csak egy hónapja tartózkodnak a kerületben, jogosultak lennének megváltoztatni a washingtoni városi tanács és az oktatási tanács összetételét, valamint szavazhatnának kezdeményezésekről, népszavazásokról, visszahívásokról és a washingtoni alapszabály módosításairól.
Az Egyesült Államok alkotmánya az ország törvényhozásának, vagyis a kongresszusnak biztosítja a Washington D. C. feletti fennhatóságot, így a grémiumnak lehetősége van például arra, hogy megakadályozza a Washington D. C-ben elfogadott törvényeket. A kongresszus alsóháza, a Republikánus Párt által vezetett képviselőház már lépett is ennek érdekében – sőt, 42 demokrata képviselő is csatlakozott a republikánusokhoz –, de a helyi választásitörvény-módosítás hatályon kívül helyezéséhez a demokrata vezetésű szenátusban is ellene kell szavazni, sőt ezt azután az elnöknek is alá kell írnia. Bár Joe Biden elnök kijelentette, hogy ellenzi a törvényt, még nem nyilatkozott arról, hogy megvétózza-e vagy sem.
A The Federalistnek nyilatkozó választási szakember szerint az eredeti washingtoni városi tanácsi javaslat egy olyan intézkedést szorgalmaz, amely vadul elrugaszkodik az amerikaiak többségének nézeteitől, és olyan szélsőséges, hogy „még a Washington Post szerkesztősége is radikálisnak nevezi”.
A The Federalist szerint ha esetleg a törvényt végül nem is döntik meg, jó jel, hogy a képviselőház új, republikánus többsége egységesen küzd a választások integritásáért, különösen akkor, amikor „a baloldal folytatja a szabad és tisztességes választások elleni támadását a választási adminisztráció szövetségi átvételének megszervezésével, vagy az olyan választási biztonsági intézkedések betiltásával, mint a választói igazolvány”.
Nyitókép: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo