Öt ok, amiért Putyin jobban tisztelheti Trumpot, mint Bident
Az egész világ arra vár, hogy mikor kezdődhetnek meg a béketárgyalások.
A szlovákoknak, magyaroknak, cseheknek, lengyeleknek előre kell tekinteniük és össze kell tartaniuk Brüsszelben – jelentette ki a szlovák politikus.
A kelet-közép-európai országok összefogásának erősítését, valamint a közös értékplatformon lévő szlovákiai pártok együttműködésének fontosságát hangsúlyozta, az Oroszország elleni szankciókat pedig hamis, nem az európai érdekeket szolgáló lépésnek nevezte, az Ukrajnai háborúra pedig a fegyverszállítások leállítását és a béketárgyalások megkezdését tartja megoldásnak Andrej Danko, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) vezetője, a pozsonyi törvényhozás korábbi elnöke az az MTI-nek hétfőn Pozsonyban adott nyilatkozatában.
A szlovák politikus a kormány bukását követő szlovák belpolitikai válságról, illetve a szeptemberben várható előrehozott parlamenti választások utáni időszak lehetőségeiről, az Ukrajnában dúló konfliktusról és az Oroszország elleni szankciós politika európai országokra gyakorolt negatív hatásairól beszélt. Az SNS elnöke elmondta: nagyon szerencsétlen megoldásnak tartja, hogy csak ősszel kerül sor az előrehozott szlovákiai parlamenti választásokra és komoly fenntartásai vannak azzal szemben, hogy az államfő nem élt a lehetőséggel, hogy valakit megbízzon a kormányalakítással, mert mint mondta – Szlovákiának ebben a helyzetben szakértői kormányra lenne szüksége.
„Nagyon veszélyes hónapok állnak előttünk szeptember 30-ig, egyrészt itt van az elnöki hivatal alibizmusa, illetve Eduard Heger (ügyvezető kormányfő) populizmusa és az a probrüsszeli politika, amit mi kritizálunk” – mondta Andrej Danko. Kifejtette: pilátusi viselkedésnek tartja például azt is, hogy az Ukrajnának ígért szlovák Míg 29-es vadászrepülők ügyében az államfő a fegyveres erős főparancsnokaként
A szlovák politikus úgy vélekedett: már a választások előtt meg kellene kezdeni az azonos értékplatformon lévő ellenzéki pártok együttműködését, hogy garantálni lehessen a választások utáni stabilitást. „Én úgy szoktam mondani, hogy egy szlovák Fideszre lenne szükségünk” – jelentette ki Danko. Hozzátette: egyelőre a Robert Fico vezette Iránnyal (Smer-SD) és a Peter Pellegrini vezette Hanggal (Hlas) készülnek egyeztetni, kizártnak tartanak bármiféle együttműködést a progresszív liberálisokkal, a kisebb pártok irányába viszont nyitottak, köztük a magyar nemzetiségi képviselet irányába is. "Az, hogy mi szlovákok és magyarok ne működnénk együtt, a múlt évszázadba tartozik, ezért is élesen elítéltem Kácer külügyminiszter minap tett kijelentéseit" - szögezte le Danko, rámutatva: nem szabad engedni, hogy bárki feszültséget szítson a két nemzet között.
„Előre kell tekintenünk, ma a szlovákoknak, magyaroknak, cseheknek és lengyeleknek össze kell tartaniuk Brüsszelben, hogy a német tőke ne törölhesse belénk a cipőjét” – hangsúlyozta Andrej Danko. Hozzátette: látni kell, hogy míg a német cégek ötöde Oroszországban vállalkozik és óriási hasznot zsebel be, addig a többieknek a szankciós politikáról beszélnek. „Ha Szlovákia nem áll Magyarország oldalára – ahol eddig győzedelmeskedett a józan ész – és nem áll ellen, akkor lehengerelnek minket és az energetikai válság csak a kezdete lesz azoknak az őrültségeknek, amelyek ránk várnak" – emelte ki Danko.
is, hogy az Irány elnöke kormányra kerülését követően azonnal leállítaná az Ukrajnába irányuló szlovák fegyverszállítást. „Mi már többször is annak a véleményünknek adtunk hangot, hogy le kell állítani a Szlovákiából Ukrajnába irányuló fegyverszállítást, a kereskedelmi alapú szállítást is” – jelentette ki Andrej Danko, megjegyezve: amennyiben pártja bizalmat kap a választásokon, kiállnak a szállítások leállítása mellett. Kijelentette: Ukrajna tekintetében nagyon fontos a béketárgyalások megkezdése, amelyekben nagyobb szerepet vállalhatna az ENSZ is, mivel ez az egyetlen út Ukrajna számára.
A szlovák politikus az EU Oroszországgal szembeni szankciós politikáját hamisnak és nem hatékonynak minősítette. „Egyrészt tőlünk ilyen szankciók érvényesítését követelik, másrészt a háború kezdete óta csak a nyugati cégek 9 százaléka hagyta el az orosz piacot. Ezek után el kell gondolkodni azon, hogy a szankciók kinek az érdekét szolgálják, mert az EU-ét nem és a kelet-közép-európai országokét pedig biztosan nem” – világított rá Danko. Úgy vélekedett: a szankciós politika az Egyesült Államok és Németország érdekeit szolgálja, utóbbiét úgy, hogy a jelenlegi helyzetben „szanálni tudja múltbéli politikai hibáit, az atomerőműveinek bezárását” és
„Már felfogták, hogy mennyire fontos az atomenergia és ezért volt jó döntés a mohi erőmű befejezése és Orbán Viktor döntése a paksi erőmű bővítéséről is” – jelentette ki Andej Danko, aki szerint az EU a tagországok szükségleteit figyelmen kívül hagyó döntéseinek sorozata miatt a szétesés előtt áll. „Brüsszel ahelyett, hogy a minket segítő dolgokat fejlesztené, ma nem más, mint egy valóságtól elszakadt lobbista társaság, amely nagyon veszélyes, mert megpróbálják likvidálni a kis tagországokat” – szögezte le a pártelnök.
Nyitókép: MTI Fotó: Szigetváry Zsolt