Putyin bosszújától retteg Lengyelország: mindent beárnyékol a háború eszkalációjának veszélye
A lengyel külügyminiszter szerint újabb szakaszba lépett az orosz–ukrán háború.
A napokban korrupciógyanús vádakkal illetett lengyel EP-képviselő, Radosław Sikorski nem először keveredik zavaros ügybe: 2015-ben a házelnöki tisztségébe került az akkori lengyel lehallgatási botrány.
A Mandiner is szemlézte az egyik legnagyobb holland napilap, az NRC napokban közölt írását, amelyben arról cikkeztek, hogy a Sir Bani Yas elnevezésű konferencián részt vevő nemzetközi politikusokat napokig ingyen kényeztetik, az Egyesült Arab Emírségek baráti csoportjának legismertebb tagjaként pedig Radosław Sikorskit említik.
A holland napilap szerint Radosław Sikorski évente körülbelül kétszer utazik az Egyesült Arab Emírségekbe, hogy ingyenesen üdüljön luxushelyeken. A lap szerint az EP-képviselő még fizetést is kap vendéglátóitól (havi nettó 7646 eurós EP-képviselői fizetése mellett további évi 93 000 eurót) a konferenciával kapcsolatos tanácsadásért. A lap azt írta,
és nem hozta nyilvánosságra az EP felé, hogy például tavaly év végén is részt vett az emírségekbeli konferencián a vendéglátó ország költségén. Pedig az EP- képviselőknek jelenteniük kell az ilyen utazásokat. Az NRC szerint bár a közvetlen befolyás nem bizonyítható, úgy tűnik, Sikorski olyan álláspontokat képvisel, amelyek megfelelnek Abu-Dzabinak.
Sikorski a Twitteren közzétett reagálásban azt írta: a Sir Bani Yas a közel-kelet legnevesebb konferenciája, melynek tanácsadói testületében rajta kívül számos neves politikus, például Ausztrália korábbi miniszterelnöke is megtalálható. Közölte: a grémiumban betöltött szerepe nem befolyásolta az EP-képviselőként tett szavazatait. A politikus szerint ő mindig minden beszámolási kötelezettségének eleget tett, valamint „lelkiismeretesen beszámol” minden megbeszéléséről és tevékenységéről.
Radosław Sikorski először védelmi, majd 2007 és 2014 között Lengyelország külügyminisztere volt. Ewa Kopacz 2014 szeptemberében megalakult kormányában azonban már nem kapott újabb mandátumot a lengyel diplomácia vezetésére. Poszt nélkül viszont ezután sem maradt, a házelnöki széket kapta az új kormányzati ciklusban, ám
Lengyelországban még 2014-ben robbant ki egy komoly lehallgatási ügy. A Wprost lengyel hetilap által akkor közzétett felvételek alapján kiderült például, hogy a választások előtt a belügyminiszter gazdaságélénkítésre utasította a jegybankot, a jegybankelnök pedig a pénzügyminiszter leváltását kérte cserébe. Egy másik felvétel szerint az akkor még külügyminiszter Sikorski azt mondta, az Egyesült Államokhoz fűződő szoros kapcsolatok „mit sem érnek”, sőt „még károsak is, mert hamis biztonságérzetet keltenek”. Ezt Sikorski egyébként éppen Jacek Rostowskinak, a korábbi, az állítólagosan a jegybankelnök nyomására leváltott pénzügyminiszternek mondta. A külügyminiszter vulgáris stílusban kifejtette, hogy a lengyelek naivan azt hiszik, hogy Amerika majd garantálja a biztonságukat, holott ez teljesen értelmetlen.
Bár Sikorski 2014-ben külügyminiszterként még túlélte a botrányt, egy évvel később házelnökként ez már nem sikerült neki. 2015 júniusában ugyanis újra nagy port kavart Varsóban a lehallgatási ügy, miután egy lengyel vállalkozó a Facebookon hozzáférhetővé tett több mint 3 ezer oldal nyomozati anyagot, amely az ügyészség által kihallgatott személyek vallomásait és a bizonyítékul szolgáló anyag egy részét tartalmazta. Sikorski akkor annyit mondott, fontosabb számára a Polgári Platform – az akkori kormánypárt –, mint az ő személyes ambíciói. Néhány hónappal később a Polgári Platform egyébként elvesztette az országgyűlési választást, és az azóta is hatalmon lévő Jog és Igazságosság került kormányra.
„Én megvédtem Orbán Viktort, meglehet, túl sokáig” – ezt mondta tavaly decemberben a Válasz Online-nak adott interjújában Sikorski, aki akkor úgy nyilatkozott: sokáig védte Orbánt az Európai Néppártban, de amikor meghozták a CEU-törvényt, végleg kiábrándult a magyar miniszterelnökből. „Magyarország mélyen jár a zsákutcában” – jelentette ki a lengyel politikus. Hozzátette, azt várta volna Orbán Viktortól, hogy elismerje Volodimir Zelenszkij ukrán elnök erőfeszítéseit, és hogy ne tiltsa meg a fegyverszállítást Magyarországon keresztül.
A lengyel politikus szerint Vlagyimir Putyin egy „autoriter lúzer”, és „lesznek következményei” annak, ha valaki őt támogatja és nem a „Nyugat egységének fenntartása és az áldozat segítése” frontján szerez magának elévülhetetlen érdemeket. Sikorski úgy látja, hogy a lengyel–magyar kapcsolat már most is megsínyli, hogy Magyarország máshogy áll a kijevi rezsimhez, mint Lengyelország.
Nyitókép: MTI/EPA/Pawel Pieruszka