Ukrajnában az oroszok egyre elszántabbakká válhatnak
Oroszországnak a szemmel látható nemzetközi kudarcai után valahol muszáj teljesítenie.
Ewa Kopacz lengyel miniszterelnök a tavalyi lehallgatási botrányban érintett minisztereket és tanácsadókat tett ki kabinetjéből, többen maguk mondtak le: a legnagyobb „áldozat” a volt külügyminiszter, Radosław Sikorski. Ősszel parlamenti választásokat tartanak Lengyelországban. A májusi elnökválasztást elveszítette a kormánypárt.
Minisztereket és tanácsadókat váltott le Ewa Kopacz lengyel miniszterelnök szerda éjjel, a legismertebb közülük Radosław Sikorski korábbi külügyminiszter, aki maga mondott le – írja a Politico európai kiadása. Sikorski elmondta: fontosabb a Polgári Platform, mint az ő személyes ambíciói. Lemondott Jacek Rostowski volt pénzügyminiszter, Kopacz egyik legfontosabb tanácsadója pénzügyekben, illetve Jacek Cichocki, a miniszterelnöki hivatal vezetője és a titkosszolgálatok felügyelője. Kopacz rajtuk kívül leváltotta Bartosz Arłukowicz egészségügyi minisztert; Włodzimierz Karpiński kincstárügyi minisztert; Andrzej Biernat sportminisztert; illetve három miniszterhelyettest. Kopacz a főügyészt is le akarja váltani a lehallgatási botrány kezelése miatt, de ahhoz a parlament kétharmados támogatása kell.
A leváltott politikusok kapcsolódtak a tavalyi lehallgatási botrányhoz. A Wprost által közzétett felvételek alapján kiderült például, hogy a választások előtt a belügyminiszter gazdaságélénkítésre utasította a jegybankot, a jegybankelnök pedig a pénzügyminiszter leváltását kérte cserébe. Egy másik felvétel szerint az akkor még külügyminiszter Sikorski azt mondta: az Egyesült Államokhoz fűződő szoros kapcsolatok „mit sem érnek”, sőt „még károsak is, mert hamis biztonságérzetet keltenek”. A felvételeken szóba került Magyarország is: Jacek Krawiec, a PKN Orlen lengyel olajtársaság igazgatója arról beszélt lengyel kormánytagoknak egy étteremben: Orbán „leszopta” Putyint, aki örömében „felcsapott farokkal” sétál.
Kopacz azután döntött a kormányátalakítás mellett, hogy a jobbközép Polgári Platform jelöltje, Bronisław Komorowski májusban elveszítette az elnökválasztást a tőle jobbra álló Jog és Igazságosság jelöltjével, Andrzej Dudával szemben. Ősszel Lengyelországban parlamenti választásokat tartanak: a Polgári Platform népszerűsége 24, a Jog és Igazságosságé 32 százalékon áll.