„A politika néha nagyon piszkossá tud válni. Sajnálattal figyelem a politikai boszorkányüldözést egy igazi amerikai hazafival és jó baráttal, Steve Bannonnal szemben. Harcolj, Steve! Az igazság győzni fog!” – posztolta ki a Twitterre Orbán Viktor kormányfő annak kapcsán, hogy négy hónap börtönre ítélték Steve Bannont – a kongresszus megsértéséért.
Nézzük először röviden, aztán hosszabban, miről van szó!
Az amerikai kongresszus megsértésének vádjáról a képviselőház szavaz,
ha például valaki nem hajlandó idézéssel sem megjelenni egy kongresszusi bizottság előtt.
A kongresszus megsértéséért számtalan eljárás indult 1795 óta, például Henry Kissinger sem jelent meg egy konresszusi idézésre, de az ügyét végül ejtették.
A képviselőháznak jelenleg demokrata többsége van. Bannont, Donald Trump volt főtanácsadóját a 2021. január 6-i kapitóliumi tüntetéseket vizsgáló bizottság idézte be. A kilenc fős bizottság demokrata kezdeményezésre jött létre és demokrata többségű, benne két árva republikánussal, akik Trump-utálatukról ismertek.
A megjelenést nem csak Bannon, hanem Trump több volt közeli embere is megtagadta, a képviselőház az ő esetükben is megszavazta a kongresszus megsértésének bűnét. A január 6-ás bizottság célja, hogy a választások eredményének és a békés hatalomátadásnak a megtagadását varrja Trump nyakában a Capitoliumnál tavaly év elején történtek miatt. Bannont tehát azért ítélték el, mert nem hajlandó asszisztálni egy egyoldalú politikai bizottság nyilvánvalóan pártpolitikailag motivált vizsgálatához.
Ugyanakkor fellebbezni fog, tehát az ügynek nincs vége. Más Trump-közeli emberek ellen, akik úgyszintén megtagadták a megjelenést, nem indult meg az eljárás, de például Bannon ellen igen.
Az egész tehát egy politikai bosszúhadjárat Trump és emberei, többek közt Bannon ellen.
Bannon a politikában: Trump stratégája
Steve Bannont azóta ismeri a nyugati nyilvánosság, hogy Donald Trump kampányguruja, majd egy ideig főtanácsadója volt – és emiatt e nyilvánosság „hivatalos” része jól meg is utálta.
A demokrata párti munkásszülők gyermekeként katolikus iskolába járt Bannon 1980-ig, 27 éves koráig saját bevallása szerint apolitikus volt. Ekkoriban a haditengerészetnél szolgált, segítve a Pentagont is, és az keserítette el, hogy Jimmy Carter hogyan „cseszte el a dolgokat”. Emiatt Reagan-pártivá vált. Évtizedekkel később George W. Bushról is azt gondolta, hogy „elcseszte a dolgokat”. De
mielőtt Donald Trump stratégája lett, azelőtt dolgozott bankárként, producerként, médiavállalkozóként is,