Az osztrákok nem akarnak belépni a NATO-ba

2022. május 16. 08:05

Ausztria továbbra is semleges maradna, ellentétben Finnországgal és Svédországgal.

2022. május 16. 08:05
null

A Népszava arról ír, hogy az orsztrák közvélemény hallani sem akar az észak-atlanti szövetségbe való integrációról az Ukrajna elleni orosz agresszió ellenére sem, a bő egy héttel korábban nyilvánosságra hozott felmérés szerint az osztrákok mindössze 14 százaléka támogatná ezt,

75 százalék viszont a függetlenség híve. Az Európai Unióban Málta és Írország  is semleges marad.

Mint a Die Presse írta, alapvetően két lehetőség vetődik fel, de szerintük egyik sem sem kedvező, teszik hozzá.

Két lehetőség

A Népszava hangsúlyozta: vagy az EU veszít biztonságpolitikai jelentőségéből, mert még jobban felértékelődik a NATO szerepe, vagy az EU és a NATO közötti együttműködés olyan szoros lesz, hogy a semleges országok érdekeit már nem lehet figyelembe venni, írják. Hozzátették: erre akkor kerülhet sor, ha például Franciaország a válsággal szembesülve keresztülviszi az európai védelmi együttműködésre vonatkozó terveit. Németország, de Lengyelország és a balti államok is ragaszkodnának az EU és a NATO érdekeinek összehangolásához. Mindkét esetben Ausztria politikai lehetőségei beszűkülnének semlegessége miatt a cikk szerint.

Stefan Lehne, a Carnegie Europe kül- és biztonságpolitikai szakértője, az osztrák lapban meggyőződését fejezte ki, hogy megváltozik az európai biztonságpolitikai konstelláció: „Az orosz agresszió megerősítette az atlanti szövetség központi szerepét, és inkább tompította az EU biztonságpolitikájának fejlődési dinamikáját. Helsinki és Stockholm csatlakozási törekvései is azt mutatják, hogy nem bíznak az uniós alapszerződésben (42/7. cikk) foglalt kölcsönös segítségnyújtási kötelezettségben, és inkább az Egyesült Államok által garantált kölcsönös segítségnyújtási kötelezettségre, a NATO-ra támaszkodnak.”

Szerinte azonban létezik egy második forgatókönyv is a jövőre nézve:

felidézi Donald Trump volt amerikai elnök törekvéseit, aki csökkenteni akarta az amerikai katonai szerepvállalást Európában.

Ha Trump, vagy egy hozzá hasonló elnök kerülne ismét hatalomra az Egyesült Államokban, akkor újra változhat a NATO szerepe. Amennyiben ez a forgatókönyv valósulna meg, s az EU ezután jelentősebben fejlesztené katonai struktúráit, akkor „Ausztriának is meg kell fontolnia, hogy fel akar-e szállni a vonatra”. Az EU-hoz való 1995-ös csatlakozása után Ausztria hitet tett amellett, hogy nem csatlakozik a NATO-hoz és nem is állomásoztat külföldi csapatokat a területén.

Fotó: RG

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2022. május 16. 15:26
A magyarok sem.
Hopsz Juliska
2022. május 16. 15:22
Miért akarna belépni :D mi eddig is és ezután itt vagyunk - és védjük a seggüket :D Még egy ilyen alattomos bandát!
AKissLaci
2022. május 16. 14:56
A leadről annyit, hogy az osztrákoknak legalább van eszük. (már ha valaki hisz a kvk-knak.) Kedves mandineres olvtársaim viszont észrevették azt a 42/7 article utalást? Beszarás, bazmeg! Megnéztem, mi az. Idézem: "If a Member State is the victim of armed aggression on its territory, the other Member States shall have towards it an obligation of aid and assistance by all the means in their power, in accordance with Article 51 of the United Nations Charter. This shall not prejudice the specific character of the security and defence policy of certain Member States. Commitments and cooperation in this area shall be consistent with commitments under the North Atlantic Treaty Organisation, which, for those States which are members of it, remains the foundation of their collective defence and the forum for its implementation." Próbálom fordítani ezt a kibaszott maszlagot: "Ha egy tagállam, a saját területén, fegyveres agresszió áldozatává válik, a többi tagállam kötelezettséget vállal, hogy a rendelkezésükre álló eszközökkel segélyt és közreműködést nyújtsanak az ENSZ 51. paragrafusával összhangban. Ez konkrétan nem sértheti az egyes tagállamok biztonság- és védelempolitikájának jellegét. Az e területen tett kötelezettségvállalásoknak és együttműködésnek összhangban kell lennie az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) kötelezettségeivel, amely azon államok számára, amelyek tagjai ennek, az alapját képezik a kollektív védelmük megalapozásának és (azok) megvalósítása fórumának." Bazmeg, ez mit jelent? (Mert ezt írtuk alá.) Mert jelentheti azt is, hogy a Facebook-profilomba beírom hogy "IstandwithUkraine" (mert ez a "rendelkezésemre álló eszköz"). - meg azt is jelentheti, hogy menjünk harcolni az oroszokkal a kis buziköcsög faszpianista haverjai bizniszeiért. Tágan értelmezhető, ugyebár. Mondjuk nem írom be az FB-mbe (mert soha nem is volt), hogy rohadjanak meg az ukrán szarházi gecik - most sajnos nem álltak "rendelkezésemre a megfelelő eszközök". Úgyis letiltanának.
röviden
2022. május 16. 13:23
A semlegességen lehet keresni. főleg olyan sunnyogi népségnek, mint a pincenémet. :)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!