Charles Schumer, a szenátus többségi demokrata vezetője kedd reggel kijelentette, hogy kodifikálni kell az abortuszhoz való jogot. Dick Durbin, a szenátus jogi bizottságának elnöke is bejelentette, hogy
minél hamarabb szavaztatni szeretnének abortusszal kapcsolatos ügyekről,
mert úgy tudja, a republikánusok többsége is fenntartja, hogy erőszak és vérfertőzés esetén engedni kell az abortuszt – de a Mississippi-beli szabályozás ezt sem engedné. Ugyanakkor a Roe-döntés kongresszusi kodifikálásához 60 szavazatra lenne szükség, ennyi pedig nincs az 50-50 arányban megosztott szenátusban.
Mit jelentene mindez tagállami szinten?
A felmérések szerint 22 tagállam van, ami jobban korlátozná az abortuszt, mint amennyire a mostani szövetségi törvények engedik, s ebből 13-ban már „be van tárazva” a kész törvény.
Arkansas 2019-ben hozott teljes abortusztilalmat,
ami nem tesz kivételt erőszak és vérfertőzés esetében sem. Idahóban „első szívdobbanás”-törvény van érvényben, miszerint bűncselekmény a terhesség megszakítása az első szívdobbanás után, ami a negyedik-ötödik hét körül következik be. Itt van kivétel erőszak, vérfertőzés és más egészségügyi problémák esetére.
Kentucky 2019-ben hozott abortuszbetiltó törvényt, ami az anya egészségének súlyos sérülése és a halál megelőzésének céljából engedélyezi a terhességmegszakítást. Louisiana is teljesen tiltana, kivéve az anya halálának megelőzése érdekében. Mississippi, a vita középpontjában álló állam 15 hét után tiltaná az abortuszt, kivéve erőszak és az anya élete megmentése esetén. Missouri is csak egészségügyi sürgősség esetén engedélyezne. Észak-Dakota, Dél-Dakota és Oklahoma hasonlóképp: ezekben az államokban is csak az anya életének megmentése indokolhatná a terhességmegszakítást. A további államok: Tennessee, Texas, Utah Wyoming.
Egyes államokban a törvény a Roe-ügy felülírása esetén azonnal életbe lépne, máshol tíz vagy harminc nap múltán.
Az egész ügy azt mutatja, hogy a legmegosztóbb ügyek terítékre kerülése esetén a demokraták (főleg ők) készek megtörni az amerikai intézményi élet bevett normáit. A kiszivárogtató (amire még nem volt példa) nyilván egy baloldali, aki így szeretné segíteni megfúrni a döntést. A demokraták ki voltak akadva, hogy Trumpék kineveztek három konzervatív bírát a demokratákkal való konszenzuskeresés nélkül, majd belengették, hogy megfontolják a bíróság létszámának megnövelését, illetve hogy megszüntetik a kinevezés életfogytiglani jellegét. És nagy viták vannak a kongresszusi obstrukcióról is, amit egyre több demokrata szeretne betiltani. Ekkor ugyanis nem lenne szükség 60 szavazatra, csak 50-re. Egy demokrata biztos van, aki ezt nem szavazná meg, Joe Manchin, aki szerint az obstrukció lehetősége a demokrácia védelme.
Rod Dreher szerint ami zajlik,
az az amerikai demokrácia intézményeinek delegitimálása, aláásása a baloldal által.
Mindkét oldal elkeseredetten harcol, de a bevett szokásokat a demokraták törték meg először, amikor 1987-ben karaktergyilkosságot követtek el Ronald Reagan bírójelöltje, Robert Bork ellen. Dreher hozzáteszi: a lovagias, udvarias politikának ezzel vége volt, és „ami ezen a héten történt ezzel a kiszivárogtatással, az újabb jele annak, hogy az amerikai konzervatív politika tanulhatna Orbántól, vagy hamarosan nem lesz konzervatív politika, amint a baloldal és az általa elfoglalt intézmények végeznek velünk.”
Nyitókép: abortuszpárti tüntető május 4-én Washingtonban (Allison Bailey / NurPhoto / NurPhoto via AFP)