Tessék mondani, ez már a világháború?
Joggal teszi fel a címbeli kérdést egyre több újságolvasó.
„Ma már sokkal nagyobb annak a valószínűsége, hogy a diktátor három év múlva már nem lesz hivatalában, mint annak, hogy megszilárdítja uralmát és szomszéd államokra is kiterjeszti befolyását” – írja a német lap.
Nagyon valószínű, hogy a háborúval Putyin a saját sírját ássa, és egy idő után olyan események indulnak be, amelyeket már nem képes ellenőrzés alatt tartani – írja elemzésében a Die Welt. A cikkről a hvg.hu számolt be először. A német lap úgy látja: ha Kijev elesik, az tragédia lesz, mégpedig úgy, hogy az egész világ élőben látja a brutális eseményt. Ugyanakkor Moszkva nem könyvelheti el dicsőségként, sőt az ellenkezője az igaz: a háború már régóta veszélyt jelent az elnök számára, egyre több a jel, hogy a politikus ideje lejár.
„Ma már sokkal nagyobb annak a valószínűsége, hogy a diktátor három év múlva már nem lesz hivatalában, mint annak, hogy megszilárdítja uralmát és szomszéd államokra is kiterjeszti befolyását” – írja.
Ennek oka szerinte, hogy az orosz lakosság egyre inkább kétségbe vonja a testvérnép elleni háború értelmét. És mert a szankciók nap mint nap egyre csak rontanak az életkörülményeken. Továbbá, mivel rengeteg oligarcha és a biztonsági apparátus sok-sok vezetője immár kénytelen búcsút inteni luxuséletmódjának, valamint a jól jövedelmező üzleteknek.
Addig persze még újabb katonai erők mennek ukrán földre, a nehézfegyverzet segítségével viszonylag könnyű sikereket elérni, De utána alighanem megtörik az orosz fölény, jön a gerillaháború. Egy 44 milliós nemzet nem úgy érzi, hogy felszabadították, hanem hogy elnyomták. Sok ezer orosz anya pedig, aki hiába várja haza fiát, egy nap nyilvánosan is panaszt tehet gyereke halála miatt – vázolja a Die Welt,
„Ukrajna uniós tagsága természetesen nem időszerű, mert az ország éretlen rá, de az EU politikai jelzést küldhet azzal, ha jelölti státuszt ad Kijevnek. Ily módon nagyot lendítene a szabadságharcban az ukránok erkölcsén, önértékelésén. Merthogy ők sokkal inkább megjelenítik az európai értékeket, mint mondjuk Szerbia, amely korrupt, közel áll a Kremlhez, és amelyet egy nagyszájú autokrata irányít. Aki ráadásul most látványosan nem csatlakozik a szankciókhoz.
Majd kiderül, hogy mennyire bizonyul tartósnak az unió egysége és határozottsága. De az bizonyos, hogy a földrész óriási mértékben függ az amerikai biztonsági garanciáktól” – mutat rá a német lap.
Nyitókép: MTI/EPA/Pool/Szputnyik/Andrej Gorskov