Nem csökken a templomokat és vallási szimbólumokat érő rongálások és vandál támadások száma Nyugat-Európában. Az ilyen keresztényellenes gyűlölet-bűncselekmények száma egy jelentés szerint az elmúlt időszakban leginkább Franciaországban és Olaszországban volt magas, de növekedett a hasonló incidensek száma a szomszédos Ausztriában és a még mindig katolikus Lengyelországban is.
A bécsi székhelyű OIDIAC (Observatory on Intolerance and Discrimination Against Christians in Europe; Observatory) beszámolói szerint Franciaországban annak ellenére sem szűnnek a keresztényellenes cselekmények, hogy a közelmúltban a francia belügyminiszter, Gérald Darmanin négymillió eurós költségvetési forrás biztosítását jelentette be istentiszteleti helyek biztosítására a templomokat ért számos vandalizmus után. 2021 januárja óta több mint 1500 egyházellenes cselekményt regisztráltak a francia hatóságok.
20 millió néző látta a botrányos táncot
Február 23-án az ország északi részén, Amiens közelében fekvő Curluban ismeretlenek festékszóróval rongálták meg az egyik helyi templomot. A jelenséget a régióban már jól ismerik: a különböző felekezetekhez tartozó lelkipásztorokat és közösségeiket rendszeresen a templomfalra fújt üzenetek formájában sértegetik. Sylvain Mansart plébános az eset kapcsán úgy fogalmazott, „nem vagyok egyedül ebben a helyzetben, erősíteni és támogatni tudjuk egymást” a sokszor obszcén sértegetések idején.
Franciahonban egy, a TikTok közösségi videómegosztó felületen működő vlogger is felzaklatta a keresztény közösségeket. Benjamin Ledig társával, a „Queen Paul” művésznéven jelentkező férfival közösen szexuális töltetű táncot lejtettek a párizsi Szent Pál templom feszülete előtt, amelyet később közösségi oldalukon is közzétettek. A különböző platformok rendre megpróbálták eltávolítani a videót, ennek ellenére összesen
több mint 20 millió nézőhöz jutott el a sértő tartalom.
Ledig nyilatkozatai szerint az egyház tanítása ellen tiltakozott tettével, mivel nem tartja elfogadhatónak, hogy az azonos nemű párok nem házasodhatnak össze. Társa, „Pál királynő” később bocsánatot kért a megbotránkoztató képsorokért. Az esetet sokan a keresztényekkel kapcsolatos tisztelet teljes hiányaként jellemezték. Hasonló eseményeket követően a közelmúltban Remi Brague filozófus úgy fogalmazott, miközben könnyű célponttá vált a katolikus egyház, „ezek a tettek a megértés teljes hiányáról árulkodnak, sőt a keresztény üzenet, Krisztus személyének félreértelmezéséről, figyelmen kívül hagyásáról is”. A történtek után a Szent Pál templom plébánosa, Pierre Vivarès fájdalmának adott hangot és szintén arra mutatott rá, a keresztény szimbólumok iránti tisztelet kikopott a francia társadalomból.