Norvég politológus: A Nyugat lassan kész beismerni a vereségét Ukrajnában
Glenn Diesen szerint vége a hosszú ideje tartó manipulációnak; a politikai és médiaelit kezd narratívát váltani, ahogy az ukrán proxyháború a végéhez közeledik.
Megindult az orosz hadsereg Donyeckbe és Luhanszkba, a közelükben fekvő, ukrán kézen lévő Harkov felé pedig állítólag ukrán hadosztályok indultak meg.
Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfő este elrendelte az orosz haderők bevonulását Kelet-Ukrajnába – írta meg több lap is. A döntés azt követően született, hogy Oroszország hivatalosan is elismerte a Donyecki és a Luhanszki Népköztársaság függetlenségét.
Hétfő esti beszédében az orosz elnök azt fejtegette, hogy a modern Ukrajna a bolsevik politika teremtménye. Putyin szerint Oroszországot kirabolták a Szovjetunió 1991-es feloszlásakor, Ukrajnát pedig külső erők irányítják.
Putyin aláírta a rendeletet: elismeri Ukrajna szakadár területeinek függetlenségét
Putyin közölte a szándékát a francia és a német vezetőkkel, az EU szankciókkal fenyeget, az orosz vezető közben beszédet tart az orosz történelemről. Miért fontos mindez? Összefoglalónk. Bővebben...
A Frankfurter Allgemeine Zeitung azt írja élő blogjában, hogy
A lap szerint Putyin utasította az orosz diplomáciát, hogy vegyék fel a hivatalos kapcsolatokat Donyeckkel és Luhanszkkal. A Kreml-közeli RT beszámolójában azt írja, hogy az orosz katonák békefenntartási céllal érkeznek majd Kelet-Ukrajnába.
A két „népköztársaság” 2014-ben kiáltotta ki függetlenségét Ukrajnától, de Oroszország eddig nem ismerte el őket szuverén államként. A Kreml indoklása szerint a függetlenség elismerésére eddig azért nem került sor, mert a dolog Ukrajnára tartozik.
Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke hétfő este azt közölte, hogy Vlagyimir Putyin döntését követően Boris Johnson brit miniszterelnökkel tárgyalt. Zelenszkij hamarosan nyilvánosan is reagál majd a fejleményekre, amit az Európai Tanács elnökével és Recep Tayyip Erdogan török elnökkel folytatandó tárgyalások követnek majd. A török köztársasági elnök korábban felajánlotta, hogy szívesen közvetít Moszkva és Kijev között.
Orbán Viktor hétfő esti Facebook-bejegyzésében arról tájékoztatott, hogy Magyarország támogatja az Európai Unió tagállamainak közös álláspontját az orosz agresszió következményeit illetően. A miniszterelnök azt írta, folyamatosan zajlanak az egyeztetések.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a köztársaságok elismerése kapcsán azt írta, hogy ez egyrészt a nemzetközi jog súlyos megsértése, másrészt pedig az európai országok egységes, kemény és határozott válaszlépését vonja maga után.
Emmanuel Macron, Franciaország köztársasági elnöke hasonlóan nyilatkozott és azt is bejelentette, hogy kezdeményezni fogja az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli összehívását.
Lengyelország elnöke, Andrzej Duda szerint Putyin az európai kontinens ezredforduló óta fennálló rendjét borítja éppen fel. A lengyel politikus is az egység fontosságát hangsúlyozta és szankciókat követelt.
Joe Biden amerikai elnök egyelőre nem reagált a fejleményekre.
Az európai országok vezetői hosszú ideje fenyegetik Oroszországot szankciókkal, ha agresszíven lépne fel Ukrajnával szemben.
A brit külügyminiszter azt közölte, hogy keddtől London is új szankciókat léptet majd életbe Moszkvával szemben, amiket az Európai Unióval is koordinálni fognak.
A világhálóra frissen felkerült felvételek tanúsága alapján a kelet-ukrajnai Donyeckben ünnepivé vált a hangulat Vlagyimir Putyin bejelentését követően. A közel egymilliós város lakosságának egyébként körülbelül 48 százaléka orosz, az ukránok részaránya csak körülbelül 46,5 százalék.
Könnyek, himnusz, tűzijáték – így ünneplik Donyeckben Putyin döntését (videó)
Orosz zászlót lengetve özönlöttek az emberek az utcákra ünnepelni. Bővebben is érdekel...
Nyitókép: Sergey Averin / Sputnik / Sputnik via AFP