Szergej Rjabkov: Nem kizárt, hogy megismétlődhet az 1962-es rakétaválság

2021. december 09. 22:17

„Nem zárható ki, hogy az orosz-amerikai kapcsolatokban az 1962-es kubai rakétaválsághoz hasonló helyzet alakulhat ki, amely a diplomácia, a külpolitika teljes kudarca lenne, de van még idő, hogy a felek megpróbáljanak ésszerű alapon megegyezni” – jelentette ki Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes csütörtökön újságíróknak.

2021. december 09. 22:17
null

A politikus bejelentette: Oroszország nem hiszi, hogy előre eldöntetett a NATO-elutasítás a keleti bővítés leállításának szavatolása ügyében, épp ellenkezőleg.     

– mondta a miniszterhelyettes. „Mi ésszerű alternatívát kínálunk azzal szemben, ami történik. A jogi garanciákat többféleképpen lehet formába önteni, de ezeknek szerződéses garanciáknak kell lenniük. Ezek nem lehetnek sem ígéretek, sem szavak, sem politikai dokumentumok. Most minőségileg új helyzet alakult ki, következésképpen másképp kell tekinteni rá és másképp kell megoldani” – fogalmazott.    

Oroszország a fenyegetésnek a határaitól történő eltávolítását tekinti feladatának

Ez szerinte azt jelenti, hogy meg kell akadályozni a katonai tevékenységet a határai közelében, azt, hogy ellenfelei katonai és haditechnikai szempontból birtokba vegyék az érintett területeket és vizeket, ami egyre gyakrabban fordul elő. Mint fogalmazott, Moszkva azt nem javasolja a NATO-nak, hogy a keleti bővítésnek véget vető biztonsági garanciamegállapodás részeként rögzítsék bizonyos országok esetében az állandó semleges státuszt, ahogyan az 1955-ben Ausztria esetében történt.    

– hangoztatta. Rjabkov szerint Moszkva számos, más típusú orosz magatartáshoz szokott nyugati ország számára irritáló tényezővé vált amiatt, hogy szerintük „túl sokat enged meg magának” saját érdekeinek védelmezésével. Mont mondta, ezek az államok ürügyet és alkalmat keresnek az Oroszországra gyakorolt nyomás növelésére.     

– hangsúlyozta Rjabkov. Leszögezte, hogy Moszkva kész az egyenrangú párbeszédre, de arról szó sem lehet, hogy a gyengeség jeleként értelmezhető egyoldalú engedményeket tegyen az Egyesült Államoknak vagy az Európai Uniónak. Kifejezte reményét, hogy Washington és szövetségesei nem fogják átlépni az orosz fél által világosan meghatározott „vörös vonalakat”, ami segít majd elkerülni a további konfrontációs spirált.     

Ha egyesek Oroszország közelében vagy Oroszországtól távol némi meghökkenést vagy remegést éreznek, az talán csak annak az eredménye, hogy tévesen fogják fel a mai európai helyzetet és azt a szerepet, amelyet Oroszország játszik” – tette hozzá.    Rjabkov nem zárta ki annak lehetőségét, hogy Moszkva és Washington ismét kapcsolatba lép majd Ukrajna ügyében, de hozzáfűzte, hogy erről nem született megállapodás.    

Vlagyimir Putyin december 1-jén, az új nagykövetek megbízólevelének átadásakor beszélt

„Az Egyesült Államokkal és szövetségeseivel folytatott párbeszéd során ragaszkodni fogunk ahhoz, hogy konkrét megállapodásokat dolgozzunk ki, amelyek kizárják a NATO további keleti előrenyomulását és a bennünket fenyegető fegyverrendszerek telepítését az Oroszországi Föderáció területének közvetlen közelében. Nekünk pontos jogi garanciákra van szükségünk, mert nyugati kollégáink nem teljesítették szóbeli kötelezettségvállalásaikat. Mindenki tud azokról a szóban adott biztosítékokról, amelyek szerint a NATO nem fog kelet felé terjeszkedni. De ennek az ellenkezője történt. A jogos orosz biztonsági aggályokat lényegében figyelmen kívül hagyták. És most is figyelmen kívül hagyják őket” – fogalmazott az orosz elnök.    

Putyin egyébként egy csütörtöki tanácskozáson úgy fogalmazott, „nagyon emlékeztet a népirtásra”, ami a most a Donyec-medencében történik.

(MTI)

Fotó: Sergey Otroshko / Photohost agency brics-russia202 / Sputnik via AFP

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kòn bandi
2021. december 10. 09:56
Lassan ideje lenne egy kis gyakorlatozásnak kuba vizeinn :)
barnabibambi
2021. december 10. 07:31
A nyugat azt hitte hogy Gorbacsov árulása miatt meg szűnt SZU után majd az ölükbe hullik az Orosz kincsesbánya.De jött Putyin és a nyugat pofára esett.A nyugat meg ott folytatja ahol abbahagyta a hidegháborút.De Oroszország már nem SZU és sokkal erősebb ,gazdagabb mint a SZU volt.A nyugat már senkinek sem diktálhat több pólusú világ van és az új világhatalom Kína.Putyin jogosan védi a világ leghatalmasabb országát és annak javait.Ha a nyugat nem ért a szép szóból akkor erővel kell őket rábírni azaz nincs diktátum,nincs rablás,nincs új gyarmatosítás mert nem engedi meg nekik Kína és Oroszország.Nekünk arra kell törekedni hogy mindenkivel jó viszonyba legyünk és a nyugatot ha szükséges felejteni kell de csak akkor ha már nem fizetnek!
Csomorkany
2021. december 10. 06:46
Lehet, hogy ideje imádkozni?
Gyuszkó
2021. december 10. 05:13
Két kakas erösködik a Föld nevü szemét dombon amit ök tettek azzá.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!