Újabb haditervet állítottak össze Magyarország és szövetségese ellen – de ez már Brüsszelnek is sok lehet
A francia választóknak üzenne a diplomata.
Az Európa Tanács a múlt héten tette közzé a muszlimellenes diszkrimináció elleni kampányát, melynek egyik szlogenje ez volt: „A szépség a sokféleségben van, mint a szabadság a hidzsábban”.
Számos prominens francia politikus ítélte el az üzenetet, azzal érvelve, hogy a hidzsáb nem képviseli a szabadságot.
Néhány fejkendőt viselő muzulmán nő azonban úgy véli, hogy ezek a reakciók a „sokféleség tiszteletben tartásának hiányát mutatták”, és elvitatták azt a jogot, hogy az egyén megválassza, milyen ruhát szeretne viselni Franciaországban.
Sarah El Haïry, Franciaország ifjúsági minisztere azt mondta, „megdöbbentette az a plakát, amelyen egy hidzsábot viselő és nem viselő nő megosztott képe látható”. A francia tévének adott interjújában a miniszter úgy vélte, hogy a plakát fejkendő viselésére ösztönzi a nőket. Mint fogalmazott, „ez az üzenet megsérti Franciaország világi értékeit”.
Szerdán az Európa Tanács azt közölte a BBC-vel, hogy a kampányhoz kapcsolódó tweeteket törölték, „amíg meg nem találják a projekt jobb megjelenítését”.
A kampány két szeptemberben megtartott online workshop eredménye volt, amelyeket a Femysóval, a muszlim ifjúsági szervezetek európai fórumával együttműködésben szerveztek meg. Az Európa Tanács szóvivője szerint a kampány „a projekt egyik workshopján részt vevők személyes nyilatkozatait tükrözte”.
A Femyso elnöke, Hande Taner a BBC-nek adott interjújában megvédte a kampányt.
„Maga a kampány még tart. Ami azt illeti, hogy miért törölték a tweetet, nem szolgálhatok válasszal az Európa Tanács nevében" – mondta a muzulmán ifjusági szervezet vezetője.
Hande Taner szerint „nagyon szomorú, hogy kisebbségi fiatalok erőfeszítéseit támadják és aláássák a politikusok”.
„Ez a reakció újabb példa arra, hogy a muszlim nők jogai nem léteznek azok számára, akik mellesleg azt állítják, hogy olyan eszméket képviselnek vagy védenek, mint a szabadság, az egyenlőség és a testvériség” – mondta.
A muszlimok francia társadalomba integrálása az elmúlt évek egyre hangsúlyosabb politikai kérdésévé vált Franciaországban, miután az ország ad otthont Európa legnagyobb, becslések szerint ötmillió fős muszlim közösségének.
Egyik tweetjében Eric Zemmour politikai kommentátor, aki annak ellenére előkelő helyet foglal el a jelöltek listáján, hogy még be sem jelentette jelöltségét, azzal vádolta a kampányt, hogy „az európaiak befátyolozását hirdeti”.
Marine Le Pen, a Nemzeti Tömörülés jelöltje a Twitteren ezt írta: „Amikor a nők leveszik a fátylat, akkor válnak szabaddá, nem pedig fordítva.”
Hande Taner ezekre azzal válaszolt, hogy „ha van igény szabadságra, ennek a szabadságnak egyetemesnek kell lennie. Ebbe a szabadság formájának megválasztása éppen úgy beletartozik, mint az, hogy mit vegyek fel. Nem vitathatják el azt a szabadságot sem, hogy megválasszam, mit ne vegyek fel”.
A muszlim szervezet vezetője szerint „Franciaországban, ahol oly nagyra becsülik a szabadságot, kettős mérce van érvényben, és a szabadság nem élvez ugyanolyan szintű védelmet bizonyos csoportok, például a muszlim nők esetében”.
Fotó: Európa Tanács, Twitter