Egy nagy könnyítés a legális migránsoknak
Az S&D-frakciót sosem lehetett túlzott bevándorláskritikával vádolni, az afganisztáni helyzet kapcsán pedig úgy látják, hogy „hiteles keretrendszerre” van szükség a legális migránsok és menedékkérők számára. Ezt a kilencedik pontban részletezik: „humanitárius vízumok kiállítására, a humanitárius folyosók gyors felállítására, a családegyesítés előnyben részesítésére” van szükség. A nők és gyermekek számára különösen fontosak ezek az intézkedések, írják.
A szocialisták igazán nem spórolnának a menedékjoggal:
arra kérik a Bizottságot, hogy azonnal kérje fel a Tanácsot a 2001/55/EK irányelv alkalmazására, amivel azonnali átmeneti védelmet lehetne nyújtani az Európai Unióba érkező afgán menekülteknek, feltéve, hogy azok a fentebb vázolt keretrendszeren belül jutnának Európába. Ujhelyi és Dobrev kollégái azonban azokra is gondolnak, akik már itt vannak: „Ennek a keretrendszernek egy, a legális migrációra vonatkozó javaslatot is tartalmaznia kell azok számára, akik közepes vagy alacsony keresetűek, így ismerve el sok bátor és elszánt migráns hatalmas teljesítményét, akik a pandémia alatt is lehetővé teszik, hogy alapvető közszolgáltatásaink és egyéb kulcsfontosságú szektoraink továbbra is működjenek és a társadalmat szolgálják” – írják.
Az Unióból nincs kibeszélés
Különösen érdekes lehet a magyar diplomácia számára a szocialisták tizedik javaslata, ami
a külügyi kérdésekben történő egyhangú döntéshozatal megszüntetését irányozza elő.
Az S&D szerint „csak úgy építhetünk erősebb Uniót, ha a külpolitikában a minősített többségi döntéshozatal válik szabályszerűséggé”, az EU-nak ugyanis csak így lehet egységes hangja, stb. A szocialisták az afganisztáni fejleményekben is a nagyobb uniós stratégiai autonómia szükségességét látják.
Emlékezetes, hogy a nyár elején több német csúcspolitikus is azt pedzegette – nem utolsósorban a magyar külpolitikai vétók kapcsán –, hogy ideje lenne elfelejteni az egyhangú döntéshozatalt az uniós külügyi döntéshozatalban. „Nem hagyhatjuk tovább, hogy túszul ejtsenek bennünket azok, akik vétóikkal megbénítják az európai külpolitikát” – mondta akkor Heiko Maas, Németország – egyébként szintén szociáldemokrata – külügyminisztere. Úgy tűnik, már nem csak a német szocdemek gondolják úgy az S&D-ben, hogy az „egységet” képletesen szólva a „sokféleség” kiiktatásán keresztül lehet a legkönnyebben elérni.