Trump beiktatásának kézzel fogható előnyei lesznek Magyarország számára
Hoppon maradnak az (egykori) demokrata mélyállam magyarországi kitartottjai is.
A kimenekítésről született megállapodás.
Az amerikai hadsereg az Afganisztánt tíz nap alatt lerohanó tálibokkal titkos megállapodást kötött, amelynek értelmében a szélsőségesek csoportokban a kabuli repülőtér bejáratához kísérték az országot elhagyni akaró amerikai állampolgárokat – jelentette szerdán a Pentagon illetékeseire hivatkozva a CNN amerikai hírcsatorna. A CNN egyik forrása azt is elárulta, hogy a hadsereg titkos bejáratot alakított ki a repülőtéren, és „telefonos ügyfélszolgálatot” létesített az evakuálásra váró amerikaiak útbaigazítására. A csatorna egyik forrása szerint a megállapodás „csodásan működött”, a kimenekítést nem hivatalosan segítő amerikaiak szerint viszont adódtak problémák, különösen a művelet elején, mert a tálibok több amerikai állampolgárt, illetve letelepedési engedéllyel rendelkező helyit nem engedtek át a repülőtérre.
A megállapodás
A megállapodás értelmében a kimenekítendőknek gyülekező pontokon kellett megjelenniük, ahol tálibok ellenőrizték az irataikat, majd a repülőtérre kísérték őket, ahol az amerikai katonák beengedték az embereket.
és többször is visszakérdeztek, hogy jól értik-e az utasításokat. A CNN forrásai nevük elhallgatását kérték, és felhívták a figyelmet, hogy a megállapodás azért volt titkos, mert az amerikai fél attól tartott, hogy a tálibok hogyan reagálnának, ha kiderül, másrészt a csoportokban mozgatott amerikaiak csábító célpontot jelentettek volna az Iszlám Államnak és a hozzá hasonló terrorszervezeteknek.
Az amerikai evakuáció és a kivonulás augusztus 31-én fejeződött be, amikor is Chris Donahue vezérőrnagy, a 82. légi szállítású hadosztály parancsnoka utolsó amerikai katonaként felszállt az Afganisztánt elhagyó utolsó amerikai katonai szállítórepülőre. A végső adatok szerint július óta 122 ezer embert hoztak ki Afganisztánból a kabuli repülőtéren keresztül.
(MTI)
MTI/EPA/Sascha Steinbach