Biden: Az Egyesült Államok és Németország együttműködése erős, és az is marad

2021. július 16. 07:29

Az amerikai elnök úgy véli, hogy a két ország között megbonthatatlan barátság van, amely részben Merkel erőfeszítéseinek köszönhetően jött létre.

2021. július 16. 07:29
null

Az Egyesült Államok és Németország közötti kétoldalú együttműködés erős, és az amerikai kormányzat meg van győződve arról, hogy ez a kooperáció folytatódik – mondta Joe Biden amerikai elnök, amikor csütörtökön a Fehér Házban fogadta Angela Merkel német kancellárt.

Az amerikai vezető úgy vélte, hogy a két ország között megbonthatatlan barátság van, amely részben Merkel erőfeszítéseinek köszönhetően jött létre. Biden, aki utoljára fogadta Merkelt a Fehér Házban, csütörtökön újfent aggodalmát fejezte ki a német kancellárnak a nagyszabású, majdnem befejezett Oroszország-Németország gázvezeték miatt, de azt mondta, egyetértettek abban:

Oroszországnak nem szabad megengedni, hogy fegyverként használja az energiát.    

A két politikus megvitatta az Északi Áramlat 2 vezetékkel kapcsolatos nézeteltéréseket, bár láthatóan nem jutottak előbbre a konfliktusok átbeszélésében. Merkel nagyrészt barátságos búcsúlátogatáson tartózkodik az Egyesült Államokban, politikai karrierje, amelynek során négy amerikai elnökkel állt kapcsolatban, a végéhez közeledik. A német kancellár, akinek köztudottan nehéz kapcsolata volt Donald Trump korábbi elnökkel, igen oldottan beszélt Bidennel, többször is úgy hivatkozott rá, hogy „kedves Joe”.    

A tárgyalást követő sajtótájékoztatón Merkel arra a kérésre, hogy hasonlítsa össze a Bidenhez fűződő kapcsolatát a Trumppal való viszonnyal, a német vezető diplomatikusan csak annyit mondott, minden német kancellárnak érdeke, hogy együtt dolgozzon a mindenkori amerikai elnökkel.    

Európa energiabiztonsága – Oroszország, Ukrajna

Az amerikai-német kapcsolatok azonban új szakaszba lépnek majd, mert Merkel, aki a szeptemberi választásokon nem pályázik újabb ciklusra, közeledik távozásához a hivatalából. Mindkét oldalon aggodalmak merültek fel azzal kapcsolatban, hogy a két nemzet hogyan fogja kezelni az egyre komolyabb nézeteltéréseket.    

Az Egyesült Államok régóta azzal érvel, hogy az Északi Áramlat 2 vezeték veszélyezteti Európa energiabiztonságát, mivel növeli a kontinens függőségét az orosz gáztól, és lehetővé teszi Oroszország számára, hogy politikai nyomást gyakoroljon a sebezhető kelet- és közép-európai országokra, különösen Ukrajnára. Biden azonban nemrégiben feloldotta a projektben részt vevő német vállalatokkal szembeni szankciókat, ami sokakat feldühített az amerikai kongresszusban.    

Merkel igyekezett lekicsinyelni az ellentéteket, és hangsúlyozni, hogy az új gázvezeték kiegészíti, nem pedig kiszorítja az ukrán vezetékeket. „A mi elképzelésünk az, és az is marad, hogy Ukrajna a földgáz tranzitországa marad, és hogy

Ukrajnának ugyanúgy joga van a területi szuverenitáshoz, mint a világ bármely más országának” 

– mondta a kancellár. Hozzátette, Németország készen áll arra, hogy reagáljon Moszkvának, ha Oroszország nem tartja tiszteletben Ukrajnának ezt a jogát, amely tranzitországként megilleti.

(MTI)

Kép forrása: SAUL LOEB / AFP

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
5 si
2021. július 16. 18:33
Látszik is mindkét oldalon! Undorító!
5 si
2021. július 16. 18:33
Látszik is mindkét oldalon! Undorító!
oskar
2021. július 16. 10:17
Nekem is az ismerős megbonthatatlan jelző jutott az esszembe. De miért állomásozik az USA hadserege még ott?
nempolitizálok
2021. július 16. 09:41
Azért is herélik ki még nagyobb gőzerővel a németeket, hogy ez meg is maradjon. A kiherélt németnek már nem gond, ha az USA oda telepíti a muszlimokat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!