Az Egyesült Államok és Németország közötti kétoldalú együttműködés erős, és az amerikai kormányzat meg van győződve arról, hogy ez a kooperáció folytatódik – mondta Joe Biden amerikai elnök, amikor csütörtökön a Fehér Házban fogadta Angela Merkel német kancellárt.
Az amerikai vezető úgy vélte, hogy a két ország között megbonthatatlan barátság van, amely részben Merkel erőfeszítéseinek köszönhetően jött létre. Biden, aki utoljára fogadta Merkelt a Fehér Házban, csütörtökön újfent aggodalmát fejezte ki a német kancellárnak a nagyszabású, majdnem befejezett Oroszország-Németország gázvezeték miatt, de azt mondta, egyetértettek abban:
Oroszországnak nem szabad megengedni, hogy fegyverként használja az energiát.
A két politikus megvitatta az Északi Áramlat 2 vezetékkel kapcsolatos nézeteltéréseket, bár láthatóan nem jutottak előbbre a konfliktusok átbeszélésében. Merkel nagyrészt barátságos búcsúlátogatáson tartózkodik az Egyesült Államokban, politikai karrierje, amelynek során négy amerikai elnökkel állt kapcsolatban, a végéhez közeledik. A német kancellár, akinek köztudottan nehéz kapcsolata volt Donald Trump korábbi elnökkel, igen oldottan beszélt Bidennel, többször is úgy hivatkozott rá, hogy „kedves Joe”.
A tárgyalást követő sajtótájékoztatón Merkel arra a kérésre, hogy hasonlítsa össze a Bidenhez fűződő kapcsolatát a Trumppal való viszonnyal, a német vezető diplomatikusan csak annyit mondott, minden német kancellárnak érdeke, hogy együtt dolgozzon a mindenkori amerikai elnökkel.
Európa energiabiztonsága – Oroszország, Ukrajna
Az amerikai-német kapcsolatok azonban új szakaszba lépnek majd, mert Merkel, aki a szeptemberi választásokon nem pályázik újabb ciklusra, közeledik távozásához a hivatalából. Mindkét oldalon aggodalmak merültek fel azzal kapcsolatban, hogy a két nemzet hogyan fogja kezelni az egyre komolyabb nézeteltéréseket.
Az Egyesült Államok régóta azzal érvel, hogy az Északi Áramlat 2 vezeték veszélyezteti Európa energiabiztonságát, mivel növeli a kontinens függőségét az orosz gáztól, és lehetővé teszi Oroszország számára, hogy politikai nyomást gyakoroljon a sebezhető kelet- és közép-európai országokra, különösen Ukrajnára. Biden azonban nemrégiben feloldotta a projektben részt vevő német vállalatokkal szembeni szankciókat, ami sokakat feldühített az amerikai kongresszusban.