A „térségről leszakadó ország” 2003-2011 között igaz, a 2011-23 közötti éveket nézve egy dezinformációs kampány
2011 és 2023 között csak Románia fejlődött jobban EU-s szomszédaink közül, de akkor sem annyival, mint 2003-2011 között.
A halálát az orvosszakértő szerint túladagolás okozhatta. Emlékhelyet állítottak neki.
A George Floyd-esethez hasonló események történtek Csehországban. Múlt pénteken Teplicében három rendőr térdelt a 40 éves, roma származású Stanislav nyakára, aki nem sokkal később a mentőautóban életét vesztette. A rendőrség a csehországi roma közösség felháborodására reagálva nyilvánosságra hozta az előzetes orvosszakértői véleményt, amely szerint a férfi halálát kábítószerek okozták.
Az eset helyszínén a videó napvilágra kerülését követő napokban gyertyákat helyeztek el, és a „Romani Lives Matter” feliratot is felírta valaki, ezzel kiemelve a párhuzamot a tavaly május 25-én, hasonló körülmények között életét vesztett George Floyd és Stanislav esete közt – írja a hírről beszámoló Mérce.
A cseh rendőrök véleménye szerint azonban nincs hasonlóság a két eset között. Közöltek egy videót is az interneten, amin a férfi látható az intézkedés előtt, amint magából kikelve egy autón dörömböl. Nem sokkal később az előzetes orvosszakértői jelentést is nyilvánosságra hozták, ami szerint a férfi halála „nem állt kapcsolatban a letartóztatást megelőző eseményekkel”.
Ennek ellenére a The Guardiannek nyilatkozó, csehországi romajogi aktivista szerint a férfit ismerő környéken élők azt állítják, Stanislav tiszta volt. Az elhunyt férfi az utcán élt és egy közeli szupermarketben dolgozott biztonsági őrként – tudta meg a lap. Neki a szemtanúk az esetet úgy írták le, hogy Stanislav látta, amint valaki kárt tesz a parkoló autókban, ezért közbelépett, de a kiérkező rendőrök azt hitték, ő volt a károkozó, így vele szemben intézkedtek.
A férfi elmondta azt is, az eset helyszínén mindaddig megtartják az emlékhelyet, és mindennap gyertyákat gyújtanak, amíg ki nem derül az igazság.
A cseh kormány roma kisebbségi ügyekért felelős tanácsának civil tagjai is szót emeltek a rendőrség intézkedése ellen. Úgy vélik, ez a fajta eljárásrend elfogadhatatlan. Szerintük mind az elhunyt hozzátartozói, mind pedig a közvélemény számára különösen fontos az ügy részleteinek tisztázása, úgy erkölcsi, mint pszichológiai okokból.
A cseh belügyminiszter a rendőrség mellett áll.
Jan Hamecak szerint „ha valaki drogok hatása alatt megszegi a törvényt, akkor a rendőrségnek közbe kell avatkoznia”.
„Csehország mintegy 10,7 millió lakosából 300 ezren tartoznak a roma kisebbséghez. Az EU Alapjogi Ügynökségének felmérése szerint Olaszország mellett Csehországban éri a legnagyobb munkahelyi megkülönböztetés a romákat: a megkérdezettek 60%-a számolt be arról, hogy hátrányosan jártak el vele szemben a származása miatt” – zárul a Mérce cikke.