Innováció terén az oroszok leelőzték az ukránokat, és a Nyugat nagy részét
Kié az első huzalos drón? Amerikai? Nem, orosz, semmi sem tudja zavarni. Kié a Lancet? Orosz.
Szakértők úgy vélik, a vakcinák keverésével lehet növelni a hatékonyságukat.
A kínai járványügyi hatóság vezetője, Gao Fu egy hétvégi konferencián arról beszélt, hogy tovább kell fejleszteni a kínai vakcinákat, mert még nem elég hatékonyak – közölte az AP hírügynökségre hivatkozva az Euronews. A Sinovac vakcina hatékonyságáról azt írják, 50,4 százalékos arányban tudta megakadályozni a súlyos tünetek kialakulását. A Pfizer (egyébként részben szintén kínai közreműködéssel készült) vakcinája ezzel szemben 97 százalékos.
„Hivatalosan vizsgáljuk, hogy más vakcinákat használunk immunizálásra” – mondta Gao a Csengdu városában tartott konferencián. Azt egyelőre nem tudni, a járványügyi vezető melyik típusú vakcinára gondolt. „Mindenkinek meg kell fontolnia, az mRNS vakcinák milyen előnyöket hordoznak az emberiség számára” – fogalmazott a járványügyi szakértő, aki korábban kétségesnek ítélte a Pfizer-vakcina hatékonyságát.
Szakértők szerint a vakcinák keverése, vagyis a „szekvenciális immunizálás” növelheti az oltás hatékonyságát. Brit kutatók már vizsgálják, hogy a Pfizer és az AstraZeneca oltóanyagainak kombinációja milyen előnyökkel járhat.
Magyarországon egyetlen kínai vakcinaként jelenleg a kínai állami gyártó, a Sinopharm által fejlesztett vakcinát alkalmazzák, amelynek hatékonysága az eddigi tesztek eredményei szerint minimum 79 százalékos.