Akinek minden propaganda, ami a saját világképébe nem illik bele, az nagyon szegény világba zárja magát
Én mindig elismerem, ha valaki tényszerűen bizonyítja, hogy nem volt igazam.
A szélsőséges csoport vezetője a Twitteren adta hírül a feltételeit.
A tálibok nem ülnek tárgyalóasztalhoz addig, amíg nem hagyja el Afganisztánt az utolsó külföldi katona is – erősítette meg Twitter-üzenetben kedden az afgán kormány ellen harcoló felkelők dohai politikai irodájának szóvivője, Mohamed Naím. Közlése cáfolja a keddi török bejelentést, miszerint április 24. és május 4. között az afganisztáni helyzet rendezését célzó isztambuli békekonferencián részt vesz a tálibok küldöttsége is.
Újabb halasztás
Az értekezlet eredetileg már ezen a héten elkezdődött volna, de tálib nyomásra elhalasztották, a lázadók ugyanis közölték, hogy nem vesznek részt a konferencián, ha ezen a héten tartják meg.
A török külügyminisztérium közleménye szerint a fórum célja „felgyorsítani és kiegészíteni a jelenleg Dohában zajló afgánközi tárgyalásokat, hogy igazságos és tartós politikai megállapodást érjenek el”. Az afgán kormány és a szélsőséges tálibok közötti dohai béketárgyalások dacára Afganisztánban továbbra is háború dúl.
Szeptember 11-ig kellene kivonni a katonákat
A tálibokkal 2020 februárjában kötött dohai megállapodásban Donald Trump előző amerikai elnök az amerikai csapatok kivonását ígérte idén májusra. A januárban hivatalba lépett demokrata amerikai elnök, Joe Biden kormányzata azonban februárban bejelentette, hogy felülvizsgálja az egyezséget. Keddi hírek szerint Biden szeptember 11-re – az Egyesült Államokat 2001-ben ért iszlamista terrortámadás 20. évfordulójára – tolta el az összes amerikai katona kivonását, és ezt szerdán fogja bejelenteni.
Brit részről ugyancsak kedden közölték, hogy követik az amerikai példát: szintén kivonják katonáik zömét Afganisztánból szeptember 11-ig – ám nem az összeset.
(MTI)
Címlapképen: Mohamed Naím, a tálibok szóvivője
Kép forrása: SEFA KARACAN / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP