A NATO főtitkárhelyettese növelné a tagállamok védelmi kiadásait
A katonai szövetségben abból indulnak ki, hogy az USA nem fordít hátat a közösségnek, betartja vállalt kötelezettségeit – mondta Boris Ruge.
A NATO-nak semmi köze sincs az Északi Áramlat-2 gázvezetékhez – jelentette ki Alekszandr Grusko orosz külügyminiszter-helyettes újságíróknak csütörtökön Athénban.
Aleksandr Grusko Jens Stoltenberg NATO-főtitkárnak a szövetség szerdai brüsszeli külügyminiszteri tanácskozásán tett bejelentésére reagált, miszerint a tagállamok megosztottak az Északi Áramlat-2 ügyében, de a téma továbbra is napirenden marad a szövetségben. „A NATO-nak ehhez egyáltalán semmi köze sincsen” – mondta Grusko.
és a keleti szárny folyamatos erősítését továbbra is a keleti veszéllyel indokolja. Grusko a Moszkvával kapcsolatban megfogalmazott vádat visszautasította. Emlékeztetett rá, hogy a NATO válasz nélkül hagyta a közepes és rövidebb hatótávolságú rakéták szárazföldi telepítésének moratóriumára vonatkozó, 2019 szeptemberében megfogalmazott, és 2020 októberében megismételt orosz javaslatot, miután az Egyesült Államok felmondta az erre a fegyverkategóriára vonatkozó INF-szerződést.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője csütörtökön újságírói kérdésre válaszolva kifejezte készségét egy, az Oroszország és a NATO képviselői között megrendezendő találkozó megtartására abban az esetben, ha azon „tartalmas és egyenrangú párbeszéd alakulhat ki”. Megjegyezte, hogy erre vonatkozó nyugati javaslat még nem hangzott el.
Mint mondta, a majdhogynem erőszakos demokratizálásra irányuló kísérletek már a Szovjetunió összeomlásának pillanatától érezhetők voltak.
„Néha az úgynevezett lágy erő nem triviális, kemény célokat tűz ki maga elé”
– nyilatkozott az Oroszországra a lágy befolyásolás eszközeivel gyakorolt nyomással kapcsolatban. Megismételte Moszkva korábbi állítását, hogy nem avatkozik be más államok belügyeibe, és hangsúlyozta: Oroszország támogatja a kulturális és humanitárius cserét, de ellenzi, hogy ezt idegen értékek másokra való rákényszerítésére használják fel.
Viktor Bondarev, az orosz parlamenti felsőház védelmi bizottságának elnöke, a légierő volt főparancsnoka a Moszkvába akkreditált katonai attasék előtt kijelentette, hogy 2021-ben a NATO felderítő gépeinek tevékenysége csaknem 30 százalékkal megnövekedett az orosz határok mentén. Közölte, hogy az orosz légvédelem megtette a szükséges intézkedéseket.
Hangsúlyozta, hogy Moszkva nem kívánja fokozni a feszültséget, és felhívta a figyelmet arra, hogy az orosz hadgyakorlatok nagy részét a határoktól távol szokták megrendezni. Bondarev kifejezte Oroszország készségét a konstruktív együttműködésre az Egyesült Államokkal és szövetségeseivel.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Szergej Ilnyickij