Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
A mianmari katonai vezetőknek le kell téríteniük az országot az erőszak értelmetlen útjáról, a tragédiát le kell állítani – jelentette ki az Európai Bizottság alelnöke.
Josep Borrell közleményében úgy vélte: a mianmari katonaság a száznál is több tiltakozó hétvégi meggyilkolásával az országban ünnepelt fegyveres erők napját a borzalom és szégyen napjává tette.
„A mianmari katonai vezetőknek le kell téríteniük az országot az erőszak értelmetlen útjáról, a tragédiát le kell állítani”
– fogalmazott. Kiemelte: az EU továbbra is együttműködik partnereivel annak érdekében, hogy megállítsa a mianmari nép ellen elkövetett erőszakot, megfelelő politikai folyamatot indítson, és elérje valamennyi fogvatartott szabadon bocsátását. Az EU minden rendelkezésére álló eszközt felhasznál azokkal szemben, akik letérítették az országot a demokrácia és a béke útjáról, illetve fenntartja az erőszak elkövetői ellen bevezetett szankcióit – tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.
Az Európai Unió március közepén vezetett be megszorító intézkedéséket tizenegy mianmari tisztviselő és négy entitás ellen, akik, illetve amelyek felelősek a február 1-jei puccs végrehajtásáért, illetve az annak nyomán kirobbant tüntetések erőszakos elfojtásáért. Az uniós szankciós listán többek között szerepel a mianmari fegyveres erők főparancsnoka és főparancsnok-helyettese, Ming Aung Hliang és Soe Win is. Mianmarban a február eleji katonai hatalomátvétel óta rendszeresek a tömegmegmozdulások, amelyek ellen a katonaság egyre nagyobb erővel lép fel. Szombaton, a mianmari fegyveres erők napján 114 tiltakozó halt meg.
(MTI)