Auf wiedersehen: napokon belül széteshet a német kormánykoalíció
Olaf Scholz sorozatos csúcstalálkozókat szervez koalíciós partnereivel a kormány megmentése érdekében.
A német védelmi miniszter azt is kilátásba helyezte, hogy feloszlatja az elitkommandót, ha nyárig nem sikerül rendet tenni”.
Nemrég került napvilágra egy időközi jelentés, amely 2017-ig visszamenőleg dokumentálja a német elitkommandón, a Kommando Spezialkräfton (KSK) belüli szélsőjobboldali eseteket – írja a Deutsche Welle, melynek cikkét az Index szemlézi.
Az első szélsőséges megnyilvánulás 2003-ban volt a KSK történetében, – amelynek létrehozása 1994-ig nyúlik vissza, amikor a ruandai népirtás idején a Bundeswehr helyett a belga különleges erőknek kellett kimenekíteniük német túszokat, ez pedig rendkívül kellemetlen helyzetbe hozta a német hadsereget – amikor Reinhard Günzel parancsnok kiállt Martin Hohman kereszténydemokrata képviselő mellett, aki a német nemzeti ünnepen mondott beszédében
Mikor erre a miniszter kirúgta Günzelt, halálos fenyegetéseket is kapott. Az eset után több alkalommal is indult eljárás a KSK-hoz tartozó kommandósok ellen. Hat éve például egy katona „Hannibal” álnév alatt kezdett különböző üzenőfelületeken keresztül szervezkedni, a berlini kormány menekültpolitikáját élesen kritizáló, illetve polgárháborút vizionáló véleményeket osztott meg.
A védelmi tárca tavalyi jelentése szerint csak 2020-ban 843 esetben merült föl szélsőjobboldali extremizmus gyanúja a hadseregen belül, ez pedig alapot szolgáltatott ahhoz, hogy – ha rövid időre, de – titkosszolgálati megfigyelés alá helyezték a radikális jobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) pártját.
Hogy a dolgot nem veszik félvállról, az is mutatja, hogy a jelenlegi német védelmi miniszter, Annegret Kramp-Karrenbauer ugyanis
Az Index a cikkében megjegyzi: a német társadalmon belül, a felszín alatt, óriási feszültségek vannak, és ez többek között az ország máig meglévő keleti és nyugati fele közötti különbségekben, az egykori NDK területén élők frusztrációjában is megmutatkozik. Nem csoda, hogy az egyik egykori keletnémet tartományban is találtak illegálisan tartott fegyvereket és robbanóanyagokat egy ksk-kommandósnál.