Egyiptomnak jelenleg 101,5 millió lakója van, amely számmal az arab világ legnépesebb országának számít. Ez a szám azonban 2050-re akár a 153 milliót is meghaladhatja a jelenlegi növekedés alapján. Ez a mértékű népességrobbanás azonban a szakértők szerint nagyban veszélyeztetheti az ország ivóvízellátását és az infrastruktúráját. A legnagyobb veszélynek a főváros, Kairó lenne kitéve, ahol már most mintegy húszmillió ember él.
Gyerekből legyen „kettő elég”
Valószínűleg a fentiek miatt nevezte Abdel-Fattáh esz-Sziszi a múlt héten tartott beszédében
nemzetbiztonsági kérdésnek a népesség alakulását.
Véleménye szerint a fenntarthatóság érdekében évi 400 ezerre kell levinni a népszaporulatot, a jelenlegi 2,4 millióról.
Az egyiptomi vezetés 2018 nyarán indította el a születési arány visszafogását célzó kampányát „Kettő elég” néven. Ez arra utal, hogy a gyermekek ideális száma egy családban legfeljebb kettő.
Már most érezhető a baj
Egyiptom területét 98%-ban sivatag adja. Ehhez képest azonban az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint
a lakosság döntő része az ország területének csupán 3%-án él: a Nílus partján, illetve a Nílus deltájában.
A népszaporulat elszabadulása már most is érzékelhető. A kiszélesedő települések miatt a földművesek számára egyre kisebb termőföld áll rendelkezésre. Emellett a vízhiány is egyre nagyobb okoz, amit tovább súlyosít az Etiópiában épülő duzzasztógát. Nem javít a helyzeten a talajvíz szikesedése és szennyeződése sem.
Címlapkép: Tömeg a szfinx előtt. Kép forrása: AFP, Dozier Marc