Már Ázsiából is fenyegetőznek: csúnya pofonba szaladhat bele az EU
Katar nem blöfföl, ha az LNG-ről van szó.
Az Európai Tanács elnöke elismerte, hogy a vakcina elérhetősége a következő hetekben még nehézségekbe fog ütközni Európában.
A koronavírus-járvány elleni küzdelem jegyében az Európai Unió prioritása jelenleg az oltóanyagok gyártásának és elosztásának felgyorsítása – közölte Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a tagállami vezetők informális videokonferenciájának első munkanapját követően csütörtökön.
Charles Michel elmondta, a tagországok vezetői egyetértettek abban, hogy erősíteni kell az egészségügyi rendszereket és javítani kell a tagállamok közötti együttműködést.
Közölte, hogy
A tagállamok egyetértettek abban, hogy a nem feltétlenül szükséges utazásokra vonatkozó korlátozásokat fenn kell tartani, bevezetésük és fenntartásuk ugyanakkor rendkívüli körültekintést és a tagállamok közötti egyeztetést igényel.
Az együttműködés fontossága
Az oltási igazolványokról folyatott vitáról azt mondta, további egyeztetésre van szükség az adatvédelem tekintetében, és további munkára az igazolások összekapcsolását biztosító digitális rendszerek kialakításához.
Michel beszélt arról is, hogy az unió és tagországai együtt fognak dolgozni a gyógyszergyártó ágazat képviselőivel annak érdekében, hogy biztosítsák a vírus elleni oltóanyagok ellátási láncának folyamatosságát és átláthatóságát, valamint azért, hogy a vállalatok betartsák az oltóanyag-szállítás terén vállalt kötelezettségeiket.
Hozzátette azonban, hogy az EU-nak vannak eszközei, erőforrásai, amelyek segítségével képes a következő néhány hónapban sikerre vinni a járvány legyőzését célzó globális küzdelmet.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a sajtótájékoztatón elmondta, sem a tagállamok, sem pedig az emberek nem engedhetik meg, hogy belefáradjanak a koronavírus-járvány elleni küzdelembe, ugyanis a vírus mindenhol jelen van, az új vírusvariációk pedig további kihívásokat támasztanak. Ezzel összefüggésben az illetékes uniós és tagállami intézmények, a kutatóintézetek és az ipai szereplők együttműködésének fontosságát hangsúlyozta. Leszögezte, hogy
illetve a kis- és közepes jövedelmű országok számára is a koronavírus elleni vakcinával történő ellátásra létrehozott COVAX program keretében.
Közös európai rendszer
Az úgynevezett vakcinaútlevéllel összefüggésben Ursula von der Leyen azt közölte, hogy legalább három hónapra van szükség a közös európai rendszer technikai kifejlesztéséhez. Elmondta, a tagállami vezetők megállapodásra jutottak a legszükségesebb személyes adatok megosztásáról az igazolványok közös elfogadása érdekében. Azt mondta,
Azt is közölte, hogy az oltási kampány kezdete óta az Európai Unióban 29 millió embert oltottak be, ami a felnőtt lakosság 8 százalékának felel meg. A lakosság legalább hetven százaléka a nyár végéig oltáshoz juthat – tette hozzá.
(MTI)
Fotó: MTI