Szívélyes fogadtatásban részesült Robert Fico Moszkvában (VIDEÓ)
A magyar miniszterelnököt követően most a szlovák kormányfő tárgyal az orosz elnökkel.
Az orosz fejlesztésű vakcina egy több mint 20 ezer fős mintán végzett kutatás alapján 91,6 százalék hatásosságú a tüneteket is mutató koronavírusnál.
Mint a Guardian írja, a kutatásban nagyrészt fehér felnőttek vettek részt, háromnegyedük kapta meg a vakcinát, míg a maradéknak placebót adtak az orvosok. A The Lancet londoni tudományos folyóirat beszámolója szerint az oltással kapcsolatban nem észleltek semmilyen súlyos szövődményt, a beoltottaknál enyhe influenzaszerű tünetek, gyengeség és az oltás helyén fájdalom jelentkezett.
A vakcinából két adagot kaptak a résztvevők, 21 napos különbséggel. Ebben a 21 napban a 14 964 főt számláló, oltott csoportban mindössze 16 embernél mutatták ki a koronavírust, a placebót kapott, 4 902 főt számláló csoportból 62 ember kapta el a fertőzést. 2144 hatvan évnél idősebb ember vett részt a kutatásban, ebben a csoportban a vakcina 91,6 százalékos hatásosságot mutatott a tünetekkel bíró koronavírussal szemben. Azt hangsúlyozták a kutatók, hogy a jelenlegi kutatás csak a tünetekkel járó koronavírusos esetekre vonatkoztatható. A vakcina tünetmentes koronavírus-fertőzöttekre gyakorolt hatását további kutatásokkal kell vizsgálni.
Ezzel a Szputnyik V vált a negyedik vakcinává – a Pfizer/BioNTech, a Moderna és az AstraZeneca/Oxford oltóanyaga után – amelyről már a klinikai tesztek harmadik fázisa után is rendelkezésre állnak információk.
Hasonlóan az AstraZeneca/Oxford vakcinájához, a Szputnyik V is adenovírus vektorral működik. Ez azt jelenti, hogy a sejtekbe bejutó adenovírus tartalmazza a SARS-CoV-2 vírus tüskefehérjéjét kódoló gént, ami átíródva elindítja a tüskefehérje termelődését – kiváltva az immunválaszt.
Nyitókép: Oliver Bunic / AFP