Az Obama–Biden–Harris külpolitika egy személyiségzavaros külpolitika
Soha nem tudni, hogy aki a vonalon van Washingtonból, az most Dr. Jeckyl vagy Mr. Hyde.
Az afganisztáni tálibok a dohai egyezmény betartását követelték Washingtontól kedden.
A tálibok tisztában vannak a megállapodásban vállalt kötelezettségekkel – hangsúlyozta közleményében alelnökük, Mullah Abdul Gáni Baradar.
Az Egyesült Államok ígéretet tett rá, hogy kivonja katonáit Afganisztánból, ha a tálibok béketárgyalást kezdenek a kabuli kormánnyal. A megbeszélések szeptemberben el is kezdődtek, de az elmúlt hetekben elakadtak. A tavaly februárban aláírt dohai megállapodásban a tálibok egyebek mellett azt ígérték, hogy Afganisztánban felszámolják a szélsőséges csoportok jelentette terrorveszélyt. Diplomaták, a NATO és az amerikai hadsereg tagjai azzal vádolják az iszlamistákat, hogy eddig csak tessék-lássék tettek eleget kötelezettségeiknek.
Elődjéhez, Donald Trumphoz hasonlóan
Az afganisztáni háború csaknem húsz éve tart. Az Egyesült Államok a 2001. szeptember 11-i merényleteket követően vonult be az ázsiai országba, hogy felszámolja az al-Kaida nemzetközi terrorszervezetet. Ez az Egyesült Államok történetének leghosszabb fegyveres konflitkusa. A tálibok közleményükben megerősítették békés szándékaikat, de egyúttal kijelentették: joguk van megvédeni Afganisztánt, és egyetlen nemzet sem avatkozhat be a belügyeikbe. Az iszlamisták február elején azzal fenyegettek, hogy a dohai egyezmény felmondása nagy háborúhoz vezetne.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Dzsalil Rezaji