Lengyel elnöki szóvivő: Varsó elutasítja az alapszerződések felülírását az EU-költségvetés kapcsán

2020. november 26. 14:16

Spychalski szerint Lengyelország éppen a jogállamiság betartását szorgalmazza.

2020. november 26. 14:16

Varsó elutasítja az Európai Unió alapszerződéseinek felülírását a költségvetésről folytatott tárgyalások során, s ebben az értelemben a jogállamiság betartására szólít fel Európában – jelentette ki a lengyel elnöki szóvivő csütörtökön. Blazej Spychalskit a Radio Plus lengyel rádiócsatorna kérdezte arról, mi a véleménye Andrzej Duda államfőnek a kormány által az uniós költségvetési tárgyalások során képviselt álláspontról. Lengyelország és Magyarország a tagállamokra vonatkozó jogállamisági feltételek miatt az előző héten nagyköveti szinten elutasította a költségvetési megállapodást.

Ezzel a lépéssel Spychalski szerint Lengyelország éppen „a jogállamiság betartását szorgalmazza”, elutasítva, hogy „a jogállamiságról szóló előírások ürügyén az alapszerződéseken nem alapuló mechanizmusokat vezessenek be” az Európai Unióban. A szóvivő megállapította, hogy a vétó jogával az EU-ban több tagállam élt már különféle helyzetekben.

Mateusz Morawiecki kormányfő csütörtök délelőtti varsói sajtóértekezletén újságírói kérdésre válaszolva szintén aláhúzta, hogy a költségvetés kapcsán javasolt jogállamisági rendelkezés „nem írhatja felül” az alapszerződéseket, éppen a jogállamiság betartása érdekében. A jelenleg javasolt megoldás politikai indíttatású, „önkényes döntéseket” tenne lehetővé – mondta. Egyúttal megerősítette: nem látja problematikusnak, sőt kéri is, hogy az európai és tagállami intézmények „minél akkurátusabb módon ellenőrizzék az európai uniós költségvetési források elköltését”. Aláhúzta, hogy semmi jót nem hozna a költségvetési és a politikai sík összemosása a feltételrendszerben. 

„A bennünket elárasztó propaganda ellenére mi az EU egységéért küzdünk” – fogalmazott Morawiecki. Úgy érvelt: Lengyelország után egy idő múlva más EU-tagállamokat is támadások érhetnek, ha „Brüsszelben visszatetszést keltenek ilyen vagy olyan (nemzeti) reformok”.

(MTI)

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pumuklik
2020. november 27. 11:06
A 3 diskliket nyomónak üzenem: bekaphatja 6házy lószerszámát!
turáni sólyom
2020. november 26. 19:13
Van élet az EU-n kívül is! Meg kell próbálni, mint ahogy a britek tették. Napóleont is ők győzték le Európában! Ők egyedüliként nem hódoltak be Hitlernek, a végén mégis nyertek... Így lesz ez Brüsszellel is, a végén a britek nyernek. A bátraké a jövő!
fatman
2020. november 26. 17:07
"Hajlandóak vagyunk támogatni a 2021-2027-es uniós költségvetés és helyreállítási alap mielőbbi elindítását, de cserébe azt kérjük, hogy egyelőre csak egy olyan mechanizmus induljon el, ami az uniós költségvetés pénzügyi védelmére fókuszál, a jogállamisági mechanizmusról pedig előbb döntsünk az Európai Tanácsban és utána induljon el egy kormányközi konferencia, ami majd végül az uniós alapszerződés módosításával emelné be a jogállamisági mechanizmust a szerződésbe - lényegében ezt a kétlépcsős utat javasolja a magyar és a lengyel kormányfő által közösen kiadott nyilatkozat. Ennek kapcsán a két kormányfő egy rövid sajtótájékoztatót is tartott délután 4 óra után Budapesten."
tölgy
2020. november 26. 16:58
A brüsszeliták a hatalomcentralizációban érdekeltek. A föderális ejrópa sorosista tervének megálljt lehet/kell parancsolni a vétóval. Ragaszkodni kell a szerződésben leírtakhoz, akármekkora nyomás érkezik is a IV. Birodalomból. (OV nem is merte nyilvánosságra hozni a mutti fenyegetőzését, zsarolási kísérletének tartalmát)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!