Lehull a lepel: Duda elnök kikotyogta, melyik két embertől fél Putyin
Andrzej Duda megérti Donald Trumpot.
Békés hétvégének nevezte az előzőt Bill de Blasio, New York polgármestere, bár 23 lövöldözés történt, és az előző héten rekordmagas volt a fegyverhasználat miatti letartóztatások száma.
„Túlnyomórészt békés hétvégénk volt Közép-Brooklynban, és ez mindenki kemény munkájának köszönhető” – nyilatkozta hétfőn a Fox News szerint Bill de Blasio, New York városának demokrata párti polgármestere.
Igaz, a teljes nyilatkozat így szólt: „Egy indicens volt, egy nagyon nyugtalanító incidens, hogy hétfőn korahajnalban valaki öt embert lőtt le Crown Heights-ben. Egyikük egy hat éves fiú, és ez nagyon nyugtalanító. Istennek hála azonban egyiküknek sincs életveszélyes sérülése. Szóval ezt az incidenst leszámítva, túlnyomórészt békés hétvégénk volt Közép-Brooklynban, és ez mindenki kemény munkájának köszönhető.”
Egész New Yorkban egyébként 23 lövöldözés volt a hétvégén, ebből kettő volt halálos. Az egyik lövöldözés volt az, amiről De Blasio beszélt, a J’Ouvert nevű, Brooklynban megrendezett karibi fesztiválon hétfő hajnalban, ahol a golyók eltaláltak egy édesanyát és hatéves kisfiát, valamint három másik embert.
Ráadásul ha nem pusztán a hétvégét, hanem az egész előző hetet nézzük, akkor 25 éves rekordot döntött a fegyverhasználat minatti letartóztatás a városban: 160 esetben történt ilyen – nyilatkozta kedden Dermot Shea, a New York-i rendőrség (NYPD) vezetője. Hozzátette: 28 nap alatt 436 esetben tartóztattak le valakit fegyverhasználatért, s tavaly az év ugyanezen periódusában ez a szám 320 volt.
Eric Adams, Brooklyn kerületi polgármestere, volt rendőr és az önkormányzati képviselő Ritchie Torres azt nyilatkozta: mindennek az oka a politika. „Csökkented a költségvetést. Behívod a rendőröket az utcáról, aztán azon mélázol, vajon miért tart több ideig a rendőröknek elvégezni a melót.” Torres hozzátette: a fegyveres erőszak elharapózása annak köszönhető, hogy a rendőrök nem lépnek fel a korábbi szigorúsággal az ilyen ügyekben.
De Blasio kapcsolata a rendőrséggel többnyire fagyos, néha ellenséges. A polgármester kampányának egyik központi eleme volt a random utcai igazoltatások elleni fellépés, ami a korábbi, republikánus városvezetők egyik fő és sikeres taktikája volt a bűnözés csökkentésére. Mikor 2014 decemberében két rendőr életét vesztette, a rendőrség de Blasio korábbi rendőrség-ellenes retorikáját hibáztatta, és a temetésen hátat fordítottak a beszédet mondó polgármesternek. A jelenet megismétlődött egy másik rendőr halála után, 2017 nyarán is.
Nem csoda, hogy 2020 augusztusában a 24 ezer rendőrt tömörítő New York City Police Benevolent Association (PBA) érdekvédelmi szervezet nyilvánosan kijelentette, hogy Donald Trumpot támogatja a november elnökválasztáson. Pat Lynch elnök még hangúlyozta is, hogy a szervezet még sosem állt ki hivatalosan egy elnökjelölt mellett sem, ez az első ilyen alkalom. Ez azért is izgalmas, mert a PBA korábban kritikus volt az egyébként keményvonalas rendpárti vonalat vivő, republikánus Michael Bloomberg polgármesterrel szemben is.
A New York-i rendőrség 55 ezer alkalmazottjából majd' 37 ezer a rendőr; eme állomány 47 százaléka fehér és 53 százaléka tartozik kisebbségi csoportokhoz. A PBA tagsága ebből a 37 ezer rendőrből került ki, bőven vannak tehát nem fehér tagjai is.