Pressman már az amerikaiaknak is irtó ciki volt: a lehetséges utódja mindent helyreállítana
„Az amerikai nép nevében bocsánatot kérek ezért a viselkedésért” – mondta Bryan E. Leib.
A wisconsini Kenoshában egy rendőri intézkedés során hétszer belelőttek egy fekete férfiba. A városban elszabaduló pokolban aztán megjelent egy gépfegyverrel lövöldözni kezdő tinédzser is. Nem sokkal később befutott Trump, Joe Biden pedig csütörtökön mutatja meg magát a Michigan-tó partján. Pillanatkép az elnökválasztás előtt lángoló Amerikából.
Amerikai rendőrnek lenni 2020-ban alighanem az egyik legnehezebb feladat a világon. Ma az Egyesült Államokban
– különösen, ha azok feketékkel szemben történnek –; a pattanásig feszült közvélemény pedig azonnal ugrik, ha az intézkedő rendőr hibázik. És akkor is, ha nem. A Chicago és Milwaukee között félúton, a Michigan-tó partján fekvő wisconsini Kenoshában most egy lövöldözésbe fulladt rendőri intézkedés miatt lángolnak az utcák, autók és üzletek – a feszültséget pedig az sem csökkentette, hogy kedden Trump a városba látogatott.
Hét lövés
A kenoshai rendőrök augusztus 23-án 17 óra környékén intézkedtek a huszonkilenc éves fekete Jacob Blake-kel szemben, igaz, az ügyről csak jóval később számolt be a hatóság. A rendőröket egy nő riasztotta – a férfi ellen érvényes körözés volt érvényben egyebek mellett szexuális zaklatás és családon belüli erőszak miatt. Blake hivatalosan nem tartózkodhatott volna a nő otthonában. A kenoshai rendőrség közlése szerint a kiérkező rendőrök tisztában voltak azzal, hogy a férfival szemben körözést adtak fel.
A rendőrök állítása szerint Blake az intézkedés során egy kést tartott magánál, amit a rendőrök többszöri felszólítása ellenére sem volt hajlandó letenni. Az egyenruhások beszámolója szerint Blake az egyiküket a fejénél fogva ejtette foglyul, miközben a többiek elektromos sokkolóval igyekeztek ártalmatlani a huszonkilenc éves fekete férfit. Blake a rendőrök tiltása ellenére az autója felé hátrált (később a szóban forgó kést is a kocsiban találták meg), amire az egyik intézkedő rendőr, egy bizonyos
Az esetről videófelvétel is készült, amit a linkre kattintva lehet megtekinteni. Blake nem halt bele a lövésekbe, de deréktól lefelé lebénult, sokáig pedig az ágyához bilincselve tartották egy milwaukee-i kórházban. Az orvosai szerint csoda lenne, ha a férfi valaha újra lábra tudna állni.
LeBron is tiltakozik
Ami az eset napvilágra kerülését követően történt, az viszont kevésbé megy csodaszámba napjaink Amerikájában: az utcára vonuló dühödt polgárok előbb-utóbb törni-zúzni és gyújtogatni kezdtek, ahogy ahhoz más, hasonló incidensek után már-már megszokottá vált.
A CNN-en alig három nappal a lövöldözést követően megjelent a „menetrend szerinti” portrécikk Jacob Blake-ről, amiből kiderül többek között, hogy a Blake család már a múltban is sokat tett a közösségéért, a meglőtt férfi édesanyja szerint az ima és a megbocsátás életet ment, illetve, hogy Blake számára „a gyermekei jelentik a világot. Sőt, a családja jelenti számára a világot” – bár ezt valamennyire árnyalja, hogy
A lövöldözés nem csak Kenoshában keltett nagy visszhangot, hanem szerte az Egyesült Államokban. A koronavírus-járvány után részben újraindult major sportligákban sorra maradtak el a mérkőzések a rendőri erőszak elleni tiltakozás jegyében. A világ legismertebb kosárlabdaligájában, az NBA-ben játszó Milwaukee Bucks lemondta az Orlando Magic elleni playoff-mérkőzését, mondván, hogy „hiába követeljük a változást, ezt nem követik tettek, így ma nem tudunk a kosárlabdára összpontosítani”. LeBron James, a Los Angeles Lakers sztárja szintén arról tweetelt, hogy változást követel, néhány napja pedig egy „Vote or Die”, azaz
jelent meg egy edzésen. A női bajnokságban, a WNBA-ben jó néhány játékos golyónyomokat idéző pólókban lépett pályára.
Egy fiú fegyverrel
Az események két nappal a rendőri intézkedést követően, augusztus 25-én vettek újabb, hajmeresztő fordulatot. Kenosha belvárosában aznap este is demonstrációra készülődtek; de jelen volt egy csoport fegyveres is, akik állítólag azért gyűltek a helyszínre, hogy megvédjék a helyi üzeleteket az esetleges rongálásoktól, amik elég gyakoriak mostanában.
Közöttük volt egy tizenhét éves fiatalember a szomszédos Illinois államból: Kyle Rittenhouse. Noha Kenoshában este nyolc után kijárási tilalom volt érvényben, ez nem gátolta a fiatal Rittenhouse-t abban, hogy egy AR-15-ös félautomata fegyverrel járja az utcákat. És ahogy arra számítani lehetett,
A mérleg: két halott, egy sebesült. Mindez egy olyan fiú esetében, aki itthon még egy rágóért sem mehetne be a dohányboltba – mármint legálisan.
Rittenhouse-t a helyszínen nem vették őrizetbe, így visszatérhetett Illinois államba, de hamarosan feladta magát. A fiú egyébként nagy Trump- és fegyverrajongó hírében áll, de mindennek vélhetően kevés hasznát veszi majd a per során. A fiatalembert hat bűncselekmény elkövetésével vádolják, többek között szándékos emberöléssel, amiért
Rittenhouse-t fiatal kora ellenére elméletileg lehetséges ilyen súlyos ítélettel sújtani. Védőügyvédje szerint a fiú önvédelemből használta a fegyvert.
Érdekes, hogy a közvélemény egy része a fiú mellé állt. Ők főleg azt hangsúlyozzák, hogy az általa lelőtt két férfi, a harminchat éves Joseph Rosenbaum és a tíz évvel fiatalabb Anthony Huber egyébként nem voltak makulátlan előéletűek – nem mintha ez sokat számítana az ügy végkifejlete szempontjából. Mások szerint Kyle Rittenhouse a demokraták vezette városokban uralkodó káosz áldozatfigurája. Nem ítélte el a fiút Donald Trump sem. „Gondolom, el akart menekülni előlük, nekem úgy tűnik” – mondta az elnök hétfői sajtótájékoztatóján. Hozzátette: „Gondolom, nagy bajban volt. Talán meg is ölték volna”.
Látogatóverseny
Trump kijelentése aligha nyugtatta meg az Egyesült Államok közvéleményét – mint ahogy a Kenoshában tett elnöki látogatás sem. A kenoshaiak jelentős részével ellentétben Donald Trump ugyanis ragaszkodott ahhoz, hogy kedden a wisconsini városba utazzon, elsősorban azért, hogy köszönetet mondjon az ott szolgálatot teljesítő rendőröknek és szövetségi tiszteknek. Az elnök sem Kenosha polgármesterével, sem a meglőtt Blake családjával nem találkozott azok kifejezett kívánságára.
Ahogyan az várható volt, Trump Kenoshában is a „law and order” frázis köré építette fel a fellépését – ez az a szlogen, amit az elnök a George Floyd-tüntetések kezdete óta ismételget. Trump szerint az erőszakos tüntetők csakugyan „porig égették volna” Kenoshát, ha nem került volna sor a Nemzeti Gárda és a szövetségi erők beavatkozására. Az elnök egyebekben leterroristázta az agresszív tüntetőket, majd bejelentette, hogy mind a szétvert üzletek tulajdonosai, mind a városi rendőrség számára kiosztanak némi szövetségi támogatást. Eddig mindenesetre
a vizittel.
Erre csütörtökön Joe Biden, a demokraták elnökjelöltje is kísérletet tehet. A hetvenhét éves Bidennek ez lesz az első kampányútja Wisconsin államba. Kenoshában várhatóan találkozik majd a lebénult Blake családjával is – a meglőtt férfi édesapja Trumppal korábban nem szeretett volna találkozni, mondván, hogy nem szeretne politizálni. A város polgármestere kifejezetten nem kérte Bident a távolmaradásra, de a CNN-nek azt mondta: szerinte túl korai lenne a demokrata elnökjelölt vizitje.
Kérdés: a kenoshai látogatások hogyan alakítják Trump és Biden népszerűségét: friss felmérések szerint Obama egykori alelnökére jelenleg az amerikaiak 47 százaléka voksolna, szemben a Trumpot támogató 40 százalékkal.
A nyitóképen: Kyle Rittenhouse fegyverével. Fotó: MTI/AP/The Journal Times/Adam Rogan