Belebukhat a pancserpuccsába a dél-koreai elnök
Pedig már bocsánatot is kért a balul sikerült kísérletért.
Kim Dzsong Un észak-koreai vezető a történtek miatt bocsánatot kért a dél-koreai néptől.
Vélhetően Észak-Koreába akart szökni az a dél-koreai tisztségviselő, akit észak-koreai katonák lelőttek a két országot elválasztó tengeri határnál – derül ki a dél-koreai parti őrség kedden közzétett vizsgálatából. A vizsgálat szerint a férfi halála előtt kifejezte szándékát, miszerint északra akar menni, hírszerzési források szerint pedig korábban kapcsolatba is lépett Phenjannal. A parti őrség információi szerint a férfi mintegy 330 millió von (körülbelül 88 millió forint) adósságot halmozott fel, az összeg 80 százalékát szerencsejáték miatt. A vizsgálat – amely során a bankszámla-adatokat is kikérték – kiderítette, hogy a férfi nem sokkal az eltűnése előtt találkozott a dél-koreai védelmi minisztérium több tisztségviselőjével. A vizsgálat kizárta a balesetet és az öngyilkossági szándékot, az utóbbi esetében rámutatva arra, hogy a férfi mentőmellényt viselt. Mindazonáltal az áldozat testvére szerint a dél-koreai halászati minisztérium alkalmazásában álló fivére véletlenül esett a tengerbe a kormányzati megfigyelő hajóról. A dél-koreai hatóságok azonban a tengeráramlatok tanulmányozását követően arra az álláspontra jutottak, hogy a víz nem sodorhatta a férfit véletlenül észak-koreai területi vizekre, szándékosan kellett odaúsznia, ráadásul az áramlatokkal szemben.
A férfi szeptember végén tűnt el a két ország tengeri határának közelében, nem sokkal később pedig a dél-koreai védelmi minisztérium azt jelentette, hogy Észak-Korea talált rá a saját területi vizein, brutálisan meggyilkolták, majd a holttestét elégették. Phenjan elismerte, hogy a térségben járőröző katonái lövéseket adtak le egy arra tévedt dél-koreai hajóra, hozzátéve, hogy a katonák az ilyen esetekben alkalmazandó előírás szerint jártak el. Az észak-koreai vizsgálat aláhúzta azt is, hogy a dél-koreai védelmi minisztérium állításával ellentétben nem a holttestet, hanem „a tengeren hánykolódó felszerelést” égették el, a vírus elleni védekezés jegyében. Kim Dzsong Un észak-koreai vezető a történtek miatt bocsánatot kért a dél-koreai néptől, Szöul pedig azt javasolta, hogy a két ország közösen vizsgálja ki a lelőtt tisztségviselő halálának körülményeit.
Az eset vihart kavart Dél-Koreában, bírálatok kereszttüzébe került a két Korea közeledését régóta szorgalmazó Mun Dzse In dél-koreai elnök is.