Többfrontos támadással ijesztgeti nézőit a fehérorosz állami televízió
A fehérorosz tévé szerint lengyel, litván és ukrán irányból fegyveres csapatok koordinált támadásra készülnek az ország ellen.
Lukasenka két legnagyobb ellenfele nem indulhat az elnökválasztáson.
A fehérorosz hatóságok bűnvádi eljárást indítottak a keddi tüntetésekkel összefüggésben, amelyeken a rendőrség több mint kétszázötven embert állított elő. Az ellen tiltakoztak, hogy a választási bizottság elutasította, hogy elnökjelöltnek regisztrálja a hivatalban lévő államfő két legnagyobb riválisát, Viktar Babarikát és Valerij Cepkalót.
A választási bizottság döntése után több százan vonultak az utcára kedden Minszkben, és a közösségi médiában megjelent hírek szerint más nagyvárosokban is voltak tüntetések. Miután a Vjaszna fehérorosz jogvédő szervezet közzétette a tüntetésen előállított több mint 250 ember nevét, a rendőrség őrizetbe is vette őket, az állami nyomozó bizottság pedig közölte, hogy bűnvádi eljárást indított a tüntetők és a tüntetést szervezők ellen, és csatolta a nyomozati anyagokhoz a demonstrációról posztolt internetes felvételeket.
A választási bizottság elutasította kedden, hogy elnökjelöltnek regisztrálja Viktar Babarika ellenzéki vezetőt, és nem kapott engedélyt az indulásra Valerij Cepkalo, az ország volt egyesült államokbeli nagykövete sem. Babarika kapcsán azt közölte, olyan levelet kapott az illetékes hatóságoktól, amelyben pénzmosással foglalkozó bűncsoport vezetőjeként nevezték meg Babarikát, valamint azt vetették a szemére, hogy a választási kampánya során külföldi pénzügyi támogatást kapott. Noha a bizottság Lukasenka mellett négy másik elnökjelölt indulását hagyta jóvá, elemzők szerint Babarika és Cepkalo lehettek volna az elnök legkomolyabb riválisai. Andrej Lankin, Cepkalo kampánystábjának egyik tagja azt mondta, hogy Cepkalo fellebbezni fog a választási bizottság döntése ellen.
Az ellenzéki vezetőt és bankárt, Viktar Babarikát egy hónappal ezelőtt vették őrizetbe, miután a többi között pénzmosással, vesztegetéssel és adócsalással vádolták meg. A volt bankár egykori munkahelyén, a korábban általa vezetett Belgazprombanknál és több leányvállalatánál házkutatást is tartottak. Babarika ügyében júniusban megszólalt Lukasenka is, aki úgy vélte, a volt bankár azért akart indulni az elnökválasztáson, mert így akarta megúszni, hogy „érte jöjjenek és bilincsbe verjék”. Lukasenka korábban arra is utalt, hogy szerinte Babarikát Moszkva támogatja.
Fehéroroszországban a koronavírus-járvány ellenére augusztus 9-én elnökválasztást tartanak. Az országot 1994 óta irányító, 65 éves Lukasenka újra, immár hatodszor indul a tisztségért. Az előző, 2015-ös elnökválasztáson a szavazatok 83,5 százalékát sikerült megszereznie a fehérorosz választási bizottság szerint. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) választási megfigyelői a korábbi elnökválasztások eredményét csalásra és megfélemlítésekre hivatkozva nem ismerték el.
(MTI)