Miért jó nekünk, hogy Románia és Bulgária schengeni tagok lettek?
Az uniós belügyminiszterek tanácsa csütörtökön Brüsszelben megszavazta a magyar uniós elnökségi előterjesztést, amely Románia és Bulgária felvételét javasolta a schengeni övezetbe.
A kór elismert halálos áldozatainak száma 28, és eddig már több mint 181 ezer vírustesztet végeztek el.
Újabb, a Covid-19 betegség terjedésével összefüggésben bevezetett korlátozásokat oldottak fel szerdán Szlovákiában, egyebek mellett lehetővé téve a sportrendezvények megtartását, és enyhítve a szájmaszk kötelező viselésére vonatkozó előírásokat. A Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) pontosított adatai szerint június 3-tól a külső sportpályák után megnyithattak a fedett sportlétesítmények, a nyilvános edzőtermek, a strandok, az uszodák, az állatkertek fedett részei, a kaszinók, illetve lehetővé vált a nézőket fogadó sportrendezvények megtartása is. Szerdától enyhültek a mozik, a színházak és más művészeti rendezvények, illetve az istentiszteletek látogatóinak számbeli korlátozására vonatkozó rendelkezések, már nem lesz kötelező bennük a 2 méteres kötelező távolságtartás, melyet az úgynevezett „sakktáblás ülésrend” vált fel.
Enyhültek a szájmaszk kötelező viselésére vonatkozó előírások is: szabadtéren már nem lesz kötelező viselni, abban az esetben, ha lehetséges a 2 méteres távolságtartás. Ez a távolság eddig 5 méter volt. Szerdától kötelezőből önkéntessé vált a taxisok számára az, hogy elszigeteljék a sofőr és az utasok közti belső teret. Megszűnt az éttermek nyitvatartását este 10 óráig korlátozó előírás is. Igor Matovic szlovák kormányfő keddi bejelentése szerint a központi válságstáb a jövő héten hoz döntést arról, hogy feloldják-e az országban márciusban bevezetett rendkívüli helyzetet.Szlovákia a múlt héten néhány szomszédos és más ország – köztük Magyarország – viszonylatában bevezette, hogy egymás állampolgárai 48 órás időtartamra karanténba vonulás kötelezettsége és negatív Covid-19 teszt felmutatása nélkül utazhatnak a másik országba. Ez az intézkedés keddtől Magyarország és Csehország viszonylatában annyiban bővült, hogy a Szlovákiába beutazóknak már nem kell igazolniuk, hogy a másik országban állandó vagy átmeneti lakhellyel rendelkeznek. Az enyhítés leginkább azokat a szlovák állampolgárokat érinti, akik életvitelszerűen a szomszédos országban élnek, de állandó lakhelyük nem ott van bejelentve.
A szerdán első hivatalos útján Csehországban tartózkodó Igor Matovic bejelentette, hogy csütörtöktől teljes mértékben megnyitják határaikat egymás állampolgárai előtt. Közben Szlovákiában az elmúlt héten is viszonylag alacsony szinten maradt a koronavírussal újonnan diagnosztizáltak napi átlaga, ez a szám már mintegy öt hete öt alatt van, az elmúlt egy hétben pedig több olyan nap volt, amikor egyetlen új esetet sem diagnosztizáltak. A nemzeti egészségügyi információs központ honlapján szerdán közölt adatok szerint kedden három, az elmúlt három napban pedig együttvéve négy személynél mutatták ki a Covid-19 betegség kórokozóját, így jelenleg – a korábbiakkal együtt – már 1525 megfertőződött személyt vettek nyilvántartásba. Közülük hivatalosan 1375-et gyógyultnak nyilvánítottak, utóbbiak száma mintegy öt hete minden nap meghaladja vagy megegyezik az újonnan regisztrált fertőzöttekével. A kór elismert halálos áldozatainak száma 28, és eddig már több mint 181 ezer vírustesztet végeztek el.
(MTI)