Retteg a brit lap Trump elnökségétől: Orbánról sem feledkeztek meg
Az európai vezetési válságok Trump kezére játszhatnak szokásos oszd meg és uralkodj–taktikájában, az új amerikai elnökkel Európa rosszul járhat – írja a The Guardian.
A brit rendőrség különleges szabályozásokat vezetett be a mai napon tartandó BLM-tüntetés kapcsán.
Az Egyesült Királyság londoni rendőrsége különleges szabályozásokkal készül a mai tüntetésekre, ahol a Black Lives Matter mozgalom és a jobboldali ellentüntetők esetleges összecsapására számítanak a felvonulás délután négy órai befejezését követően. Az összecsapásoktól való félelem következtében a BLM hivatalosan visszamondta a tüntetést, ennek ellenére több ezren mehetnek várhatóan az utcákra. George Floyd amerikai rendőri kéz általi halála az elmúlt hónapokban az egész világon tüntetések ezreit eredményezte, melyek elsősorban a faji igazságtalanság és a rendőri brutalitás ellen lettek összehívva. A múlt hétvégén Londonban is voltak erőszakos összetűzések, ahol a tüntetők rendőröket is megtámadtak, sőt, helyenként vandalizmusról is beszámoltak.
Bas Javid, a város rendőrségének főparancsnoka elmondta, pontosan érti „miért akarják az emberek, hogy hallják meg a hangjukat”, azonban arra kérte az embereket, lehetőleg tartózkodjanak a tüntetésektől és rámutatott a kormány felhívására, mely szerint nem ajánlott a koronavírus-járvány közepette nagy csoportokba szerveződni. A mai napra jobboldali és szélsőjobboldali csoportok is bejelentették, hogy tiltakozni fognak, igaz, ők a BLM által elindított globális demonstráció-hullám ellen. „A jelenlegi információk alapján és annak érdekében, hogy megóvhassuk az embereket, akik el akarnak menni és tiltakozni kívánnak, úgy döntöttünk, hogy feltételeket szabunk a holnapra tervezett tüntetésekhez” - fogalmazott Javid a tegnapi napon.
Kormánytagok, így Boris Johnson miniszterelnök és Priti Patel belügyminiszter is „szégyenteljesnek” minősítették a Winston Churchill szobra ellen intézett múlt heti graffitis támadást, melyet szintén a tüntetők követtek el. A szobrok a faji igazságtalanság elleni tiltakozások középpontjába kerültek elsősorban az Egyesült Államokban, de immáron az egész világon is. A Churchill-szobrot ezen a hétvégén külön rendőrségi egység őrzi éjjel-nappal.