Igazi dalos pacsirta lett Magyar Péter a kamerák kereszttüzében (VIDEÓ)
Aztán hátat fordított és elsétált.
Az 50 méter átmérőjű űrbéli objektum becsapódására nem is volt olyan kicsi az esély.
A 2006QV89 katalógusjelű aszteroida pályája nem keresztezi a Földét – jelentette ki Rüdiger Jehn, az Európai Űrügynökség (ESA) darmstadti műholdközpontjának bolygóvédelmi vezetője. A kő idén szeptemberben találkozhatott volna a Földdel, az ütközés veszélye egy volt a 7299-hez. Összehasonlításképpen: a nyerés esélye a hatos lottón egy bónusz számmal egy a 140 millióhoz. Ütközés esetén egyébként nagyjából száz hirosimai atombombáéval felérő erejű robbanást okozhatott volna az aszteroida.
Július elején a chilei nagyon nagy űrteleszkóppal figyelték azt a pontot, ahol az égitest felbukkanása esetén szeptemberben bekövetkezhetett volna az ütközés, a 2006QV89 azonban nem volt látható. Legközelebb 2023 szeptemberében közelítheti meg a Földet az objektum.
Egy ekkora űrobjektum óriási károkat okozhat. Az oroszországi Cseljabinszk milliós nagyváros felett 2013 februárjában felrobbant egy 20 méter átmérőjű, mintegy 16 ezer tonnás aszteroida. A robbanás keltette léghullám épületek ezreit rongálta meg, körülbelül 1500 ember sebesült meg. A darmstadti központban jelenleg 870 objektumot tartanak számon, melyek pályája 100 éven belül keresztezheti a Földét. A 2006QV89 látótávolságon belül halad el bolygónk mellett – tette hozzá Jehn.
Képünk illusztráció.
(MTI)