A tudás és a hülyeség autonómiája
A magyar tudományos kutatói hálózat ökoszisztémáját a HUN-REN fogja össze, amely az Országgyűlésnek benyújtott tervezet szerint sajátos jogállású intézményé válik.
Az emberi bőr természetes baktériumait a tengervíz rövid idő alatt lemossa.
Az óceánban való fürdőzés megváltoztathatja a bőr mikrobiomját, vagyis az emberi testben élő mikroorganizmusok alkotta ökológiai rendszert, és ez jelentősen fokozhatja a bőrfertőzések kockázatát – állítják amerikai kutatók.
A Kaliforniai Egyetem irvine-i campusának (UCI) kutatói tanulmányukban megállapították, hogy mindössze tíz percnyi óceáni fürdőzés is elegendő ahhoz, hogy az emberi bőrön természetes módon jelen lévő baktériumok lemosódjanak és helyükre az óceánban előforduló baktériumok kerüljenek.
„Adataink elsőként bizonyítják, hogy az óceánvíz megváltoztathatja az emberi bőr mikrobiomjának összetételét” – mondta Marisa Nielsen, aki az Amerikai Mikrobiológiai Társaság (ASM) éves találkozóján ismertette eredményeiket a hétvégén San Franciscóban.
Nielsen hozzátette, korábbi kutatások szerint az emberi bőr mikrobiomja fontos szerepet játszik a humán immunrendszer működésében, és egy egészséges mikrobiom képes megóvni az embert a bőrhöz tapadó kórokozók okozta fertőzésektől.
(MTI)