Az idén áprilisban 86 évesen elhunyt világhírű cseh-amerikai filmrendező, Miloš Forman nevét viseli péntektől a prágai Óvárosban álló Intercontinental szálló előtti, eddig névtelen tér.
„Prágában ez volt az egyetlen szabad hely, amelynek nincs neve. Minden ilyen terület egyedi hozzáállást igényel, és nekünk úgy tűnt, hogy így méltó emléket állíthatunk Miloš Formannak" – mondta Adriana Krnácová, a cseh főváros polgármestere, aki rövidesen távozik tisztségéből, mert a kormányzó ANO mozgalom, amelynek tagja, Prágában elveszítette a helyhatósági választást. A polgármester szerint Forman hozzátartozói is üdvözölték a városi önkormányzat döntését.
„A tér elnevezése Miloš Formanról segítheti azt a törekvést, hogy ez a terület továbbra is beépítetlen maradjon" – jelentette ki Krnácová, elismerve, hogy a névadással a tér beépítését szerették volna megakadályozni.
A cseh sajtóban tavaly jelent meg a hír, miszerint az egyik legnagyobb cseh beruházó csoport, a J&T társaság irodaházat akar építeni a prágai történelmi Óvárosban található téren.
„A névadást azért javasoltam, hogy kimutassam, mit gondolok arról, amit egyesek a térrel terveznek. Nem értek egyet azzal, hogy itt bármi is épüljön" – hangsúlyozta Krnácová.
Az Intercontinental szálló előtti tér a főváros területrendezési terve szerint ugyanis eddig beépíthető területnek minősült. A beépítési tervekre azonban a belvárosi önkormányzat, a sajtó és a közvélemény is elutasítással és bírálatokkal reagált.
Forman, aki Prága díszpolgára, a fővárostól keletre fekvő Cáslav kisvárosban született, de élete és alkotásai leginkább a fővároshoz fűzik. A hatvanas évek elején Prágában végezte el a színművészeti főiskolát (FAMU), és első, egész estés játékfilmje, a Fekete Péter szintén a cseh fővárosban játszódik. Milos Forman, aki az 1968-as prágai tavasz erőszakos letörése után távozott Csehszlovákiából az Egyesült Államokba, jórészt Prágában forgatta 1984-ben bemutatott Amadeus című filmjét is, amely nyolc Oscar-díjat kapott. Alkotásai Magyarországon is ismertek és népszerűek.