The Guardian: Nagy bajban Európa két vezető hatalma
A brit lap szerint ha Párizs és Berlin képtelen komoly politikai döntéseket hozni erős kormányok hiányában, az Unió hónapokig vagy még tovább is mocsárban vergődhet.
180 fokos fordulatot sürgetett az emlékezetpolitikában, és a „szégyen emlékművének” minősítette a berlini holokauszt-emlékművet Björn Höcke, az AfD politikusa. A pártfegyelmi eljárás végül megállapította: Höcke beszédének szövegében nem mutatható ki rokonság a nemzetiszocializmus eszméivel, és ellentét a párt alapszabályával.
Nem zárják ki az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű német ellenzéki pártból a türingiai tartományi szervezet egyik társelnökét, Björn Höckét, aki ellen azért indítottak pártfegyelmi eljárást, mert egy beszédében fordulatot sürgetett a holokauszttal kapcsolatos emlékezetpolitikában.
Német hírportálok szerdai beszámolója szerint az AfD úgynevezett jobboldali nemzeti szárnyának vezetőjeként számon tartott politikus ügyében a párt türingiai szervezetének döntőbírósága elutasította a szövetségi elnökség indítványát, és kimondta, hogy Björn Höcke beszédének szövegében nem mutatható ki rokonság a nemzetiszocializmus eszméivel, és ellentét a párt alapszabályával.
A szövetségi parlament (Bundestag) legnagyobb ellenzéki pártjának politikusa 2017. január 17-én Drezdában elmondott beszédében „180 fokos fordulatot” sürgetett az emlékezetpolitikában, és azt mondta, hogy a berlini holokauszt-emlékmű – hivatalos nevén Európa meggyilkolt zsidóinak emlékműve – a „szégyen emlékműve”.
A kormányzó Kereszténydemokrata Uniótól (CDU) és a bajor testvérpárt Keresztényszociális Uniótól (CSU) jobbra álló párt szövetségi elnöksége időközben átalakult, a két hivatalban lévő társelnök, Alexander Gauland és Jörg Meuthen Björn Höcke támogatói közé tartozik, nem is szavazták meg a pártfegyelmi eljárásról szóló határozatot. Björn Höcke beszédét elhangzása után bírálták a német belpolitikában. A legélesebben a CDU/CSU pártszövetség koalíciós társa, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) Bundestag-frakciójának akkori vezetője, Thomas Oppermann fogalmazott, aki azt mondta, hogy „Höcke náci”.
Az AfD országos támogatottsága a legutóbbi reprezentatív felmérések szerint 12-15,5 százalék között van, a tavaly szeptemberi Bundestag-választáson a szavazatok 12,6 százalékát kapta meg.
(MTI)