Csűrték-csavarták a felmérést, hogy leégessék Magyarországot, de csak Romániát sikerült
A szomszédos ország még így sem jutott be a „bezzegek” közé.
A munkakörümények és a bérek miatt tüntettek a vasutasok és az egészségügyi dolgozók pénteken, Romániában.
Romániában az egészségügyben dolgozók és a vasutasok is utcára vonultak pénteken, előbbiek a kórházak kiegészítő személyzete béreinek csökkenése, utóbbiak a rossz munkakörülmények miatt tiltakoztak.
Több száz egészségügyi dolgozó követelte, hogy a teljes ágazatban méltányosan alkalmazzák a tavaly elfogadott közalkalmazotti bértörvény előírásait, amelyek értelmében márciustól nőtt az orvosok bére, de a kiegészítő személyzeté egyes esetekben csökkent. A román média tudósításai szerint a bérek akár 500 lej (33 300 forint) és 1000 lej (66 600 forint) közötti összeggel is kisebbek voltak. Vrancea megyében például egy orvos osztotta meg a megemelt fizetését az asszisztensekkel, akiknek csökkent a bére.
Sorina Pintea egészségügyi miniszter is elismerte a hét elején, amikor több romániai kórház dolgozói tüntettek ugyanezért, hogy az egészségügyi alkalmazottak mintegy 10 százalékénak csökkent a jövedelme a márciusi béremelést követően részben azért, mert a kiegészítő személyzet kedvezőtlenebb bérkategóriában van, másrészt a fizetés 30 százalékára korlátozták a pótlékokat a bértörvény értelmében. Mindez azért derült ki most, mert ebben a hónapban kapták meg a dolgozók a márciusi jövedelmüket.
A Sanitas egészségügyi szakszervezet bejelentette, hogy csütörtökön egy nagyszabású tüntetést szervez Bukarestben, amelyre több mint 10 ezer embert várnak, május 7-ére figyelmeztető sztrájkot, május 11-re pedig általános munkabeszüntetést helyeztek kilátásba.
Pénteken kétezer vasutas is tüntetett a kormány épülete előtt. Ők a rossz munkakörülményeket nehezményezték, és követelték, hogy az állam növelje meg az ágazati beruházásokat, különben a román állami vasúti közlekedés csődbe jut.
A tüntetőket – akik a vasutasok jogállásáról szóló törvény elfogadását is sürgetik – Lucian Sova közlekedési miniszter fogadta. A tárcavezető közölte, hogy a jogszabályt ő maga is támogatja, és elismerte, hogy beruházásokra van szükség a vasúti infrastruktúra javítása érdekében, de a szükséges összegek egy részét az állami vállalatnak saját költségeiből kell biztosítania.
(MTI)