Ukrajnában az oroszok egyre elszántabbakká válhatnak
Oroszországnak a szemmel látható nemzetközi kudarcai után valahol muszáj teljesítenie.
„Soha nem fogjuk korlátozni a holokausztról folytatott vita szabadságát” – jelentette ki Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő csütörtök este.
A holokauszt-tagadás egyik legrosszabb formája a valódi elkövetők felelősségének kisebbítése, az, ha az elkövetők áldozataira – a zsidókra, a lengyelekre és sok más nemzetre – hárítják a felelősséget – hangsúlyozta Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő csütörtök este az izraeli-lengyel diplomáciai viszályt kiváltó törvény kapcsán. Lengyelország a Harmadik Birodalom első áldozata lett – mutatott rá Morawiecki, hozzáfűzve: a náci német haláltáborokban „a halál és a szenvedés a zsidók, a lengyelek és sok más nemzet közös tapasztalata volt”.
A holokausztot a lengyel kormányfő „elképzelhetetlen bűntettnek” nevezte. „Ennek tagadására tett kísérleteket mindig egyértelműen el kell ítélni” – húzta alá. Rámutatott: a lengyel állam évek óta büntetőjogi felelősségre vonja azokat, akik próbálják tagadni azt a szenvedést, melyben a náci terror áldozatai részesültek. Megjegyezte: ilyen jogi előírások más országokban is léteznek, Európában és világszerte. „Az oswiecimi hazugság nemcsak a német bűntettek tagadása, hanem a történelemhamisítás más formái is ide tartoznak” – folytatta. Lengyelországban az „oswiecimi hazugság” fogalmába a holokauszt tagadását is beleértik. A fogalom a második világháború idején a Harmadik Birodalomba bekebelezett lengyel város, Oswiecim területén létesített náci német lágerek, mindenekelőtt az Auschwitz-Birkenau haláltáborban elkövetett szörnyűségek tagadására vonatkozik.
Varsó azért módosít a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézetéről (IPN) szóló törvényen, mert harcolni akar „az oswiecimi hazugsággal” – szögezte le Morawiecki. Szerinte „az oswiecimi hazugság” nemcsak a német bűntettek tagadása, „e hazugság egyik legrosszabb formája a valódi elkövetők felelősségének kicsinyítése, valamint az, ha ezt a felelősséget az áldozatokra hárítják”. A lágerek, ahol zsidók millióit gyilkolták meg, nem „lengyel táborok” voltak, ezt az igazságot védeni kell, mert a holokauszttal kapcsolatos igazságnak része – hangsúlyozta a lengyel kormányfő. Egyes izraeli politikusok viszont holokauszt-tagadásnak minősítették az IPN-ről szóló törvénymódosítást.
Morawiecki elmondta továbbá: kormánya elítéli a lengyel földön a második világháború idején elkövetett összes bűntettet, „tekintet nélkül arra, milyen nemzetiségűek voltak az elkövetők, milyen nemzethez tartoztak az áldozatok”. „Soha nem fogjuk korlátozni a holokausztról folytatott vita szabadságát” – húzta alá ebben az összefüggésben, utalva ezzel vélhetően azokra a kifogásokra, amelyek szerint a lengyel törvény csorbítja a tudományos kutatások szabadságát. Rámutatot: a lengyel állam gondot fordít arra, hogy a német koncentrációs táborok megmaradjanak "a nemzetek mártíromsága tanúságaként". Felidézve a második világháborús lengyelországi zsidómentők emlékét, valamint a Nemzeti Hadseregnek az auschwitzi haláltáborról elsőként a nyugati hatalmaknak beszámoló katonái, Jan Karski és Witold Pilecki emlékezetét, leszögezte: Lengyelország az európai országok közül a leginkább köteles a holokauszt-borzalmakról szóló igazságot őrizni.
„Megértjük Izrael érzelmeit” – mondta, utalva ezzel a lengyel törvény kapcsán a napokban keletkezett viszályra. „Sok munka kell, hogy közös, gyakran bonyolult történelmünket közösen valljuk” – fűzte hozzá. „Ma, amikor a világ újból az antiszemitizmus problémájával küzd, a lengyel kormány világosan mondja: nincs helye a gyűlöletnek, a történelem-hamisításnak” – hangsúlyozta. „A holokauszttal kapcsolatos igazság terjesztése nemcsak Izrael feladata, Lengyelországé is, az egyetemes igazságról van szó, mely az egész világnak jelent figyelmeztetést” – fejezte be beszédét Morawiecki.
(MTI)