Budapestre utazott a román kormányfő: erről tárgyalt Orbán Viktorral
A hóval borított Karmelitában fogadta Marcel Ciolacut Orbán Viktor.
A volt román király hatalmas népszerűségnek örvendett hazájában.
Több tízezer ember rótta le kegyeletét péntek estig Bukarestben az ország múlt héten elhunyt volt uralkodója, I. Mihály király ravatala előtt. A jelenleg szépművészeti múzeumként működő egykori királyi palota előtt két napja ezrek állnak órákig sorban, hogy néhány másodpercre bejussanak a trónterembe, ahol az ország 96 évesen elhunyt, a trónról már hetven éve elűzött utolsó királyának koporsója áll.
A hét évtizede köztársaság államformájú Románia állami temetést rendez utolsó királyának, aki – történelmi szerepének, méltóságteljes és mégis szerény viselkedésének, országa érdekeit száműzetésben és kitagadottan is minden eszközével szolgáló elkötelezettségének köszönhetően – hatalmas népszerűségnek örvendett. A svájci rezidenciáján múlt héten elhunyt I. Mihály király holttestét szerdán katonai repülőgép vitte szülőhazájába. Először szülőhelyén, a sinaiai Peles-kestélyban, majd Bukarestben, az egykori királyi palotában ravatalozták fel. Romániában csütörtökön háromnapos nemzeti gyász kezdődött, I. Mihály temetésére katonai tiszteletadással, az európai uralkodóházak vezetőinek vagy magas rangú képviselőinek jelenlétében szombaton kerül sor.
A román királyi ház közleménye szerint I. Mihály temetésén részt vesz többek között XVI. Károly Gusztáv svéd király és Szilvia királyné, Henrik luxemburgi nagyherceg, a spanyol trónról három éve fia javára lemondott I. János Károly király és felesége, Zsófia, Károly walesi herceg, brit trónörökös, II. Szimeon, Bulgária utolsó cárja és volt miniszterelnöke, Anna-Mária volt görög királyné, a szerb, belga, orosz, albán, osztrák és több más uralkodóház számos tagja. A magyar kormányát Habsburg György utazó nagykövet képviseli. A román kormány közleménye szerint szombaton, a gyászszertartást megelőző percekben Mihai Tudose miniszterelnök Klaus Iohannis államfővel együtt, a korona őrével, Margit trónörökös hercegnővel és annak férjével, Radu herceggel közösen áll díszőrséget Mihály király ravatalánál.
A volt uralkodó, a román hadsereg utolsó címzetes marsallja koporsóját ágyútalpon vontatják a román ortodox patriarchátus bukaresti székesegyházába, majd a gyászszertartás után, Bukarest belvárosán és az első világháborús diadalív alatt áthaladva, ugyanígy szállítják a baneasai királyi vasútállomásra.I. Mihály hamvait a felújított királyi különvonattal viszik Curtea de Argesra, a román királyi család hagyományos temetkezési helyére, ahol az újonnan épült székesegyházban tüzérségi díszlövések és harangzúgás közepette helyezik örök nyugalomra.
Mihály király gyermekként 1927 és 1930 között, majd 1940 és 1947 között volt Románia uralkodója. Fontos szerepet játszott az 1944. augusztus 23-i fordulatban, amikor a már hadszíntérré változott Románia szakított addigi szövetségeseivel, a tengelyhatalmakkal, és az antifasiszta koalíció oldalára állt át.
(MTI)