Németország: a liberálisok nem folytatják a koalíciós tárgyalásokat

2017. november 23. 19:48

A német liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) mégsem hajlandó a koalíciós tárgyalások folytatására – mondta Christian Lindner pártelnök csütörtökön. Hozzátette: tévesen értelmezték” Nicola Beer főtitkár előző napi nyilatkozatát a sajtóban.

2017. november 23. 19:48

A német liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) mégsem hajlandó a koalíciós tárgyalások folytatására az Angela Merkel kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) és testvérpártja, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) szövetségével, és a Zöldekkel – pontosította pártja álláspontját Christian Lindner pártelnök csütörtökön. Lindner a Spiegel Online hírportálnak azt mondta, a sajtó „tévesen értelmezte” Nicola Beer főtitkár előző napi nyilatkozatát, amelyben megjegyezte, hogy nem lehet kizárni a pártok színe (CDU/CSU: fekete, FDP: sárga, Zöldek: zöld) alapján Jamaica-koalíciónak nevezett kormány megalakításáról szóló tárgyalások felújítását, ha egy teljesen új program kerül napirendre.

Az FDP elnöke kiemelte: a „tartalmi ellentmondások” miatt a Jamaica-koalícióról szóló tárgyalásnak „vége”, a Zöldek pedig a liberálisokkal szemben ellenséges kijelentéseikkel és „összeesküvés-elméleteikkel” bizonyították, hogy nem is volt meg a kellő bizalom a közös kormányzáshoz. Ezért elképzelhetetlen, hogy az FDP a belátható jövőben együttműködjön a Zöldekkel szövetségi szinten. „Kizárom a megbeszélések újraindítását” – jelentette ki Christian Lindner. Elmondta, hogy a több mint egy hónapig folytatott tárgyalásokon világossá vált, hogy pártja legfeljebb „az autó ötödik kereke” lehetett volna egy Jamaica-koalícióban, és állandó válságok nehezítették volna a kormány munkáját, mert élni kellett volna vétójogukkal, például az euróövezeti államháztartási politika ügyében, hiszen a Zöldek újabb közösségi támogatási alapokat akarnak felállítani, a liberálisok viszont az övezet tagállamainak önállóságára és fegyelmezett, felelős gazdálkodására építettek volna.

A Jamaica-koalíció ügye végül azon a „237 feloldatlan ellentmondáson” bukott el, amely a tárgyalások utolsó szakaszában is napirenden volt. Az FDP és a Zöldek között alapvető felfogásbeli ellentmondások is vannak, mert az FDP „a szabadság pártja”, a Zöldek pedig az állami beavatkozásra és irányításra helyezik a hangsúlyt. Ez mutatkozik meg a többi között a klímapolitikában, amelyben a liberálisok az „innovációteremtő piactól”, a Zöldek pedig „kvótáktól, állami támogatásoktól és tilalmaktól” várják az éghajlatváltozás elleni küzdelem sikerét – mondta Christian Lindner.

A Jamaica-koalíció ügye hétfőre virradóra fulladt kudarcba, mert az FDP kiszállt a hivatalos koalíciós tárgyalások megkezdésének lehetőségéről szóló előzetes egyeztetési folyamatból. Arra hivatkoztak, hogy a több mint egy hónapig folytatott megbeszéléseken nem alakult ki elég bizalom és közös programpont Németország megújításához. A Zöldek azzal vádolták a hagyományosan piacpárti, jobboldali liberális FDP-t, hogy szándékosan futtatta zátonyra a tárgyalásokat, és előrehozott választást akar kiprovokálni, a kampányban pedig még inkább jobbra fordulna majd, hogy elhódítsa a CDU/CSU-tól jobbra álló Alternatíva Németországnak (AfD) szavazóit.

A Der Spiegel című hírmagazin csütörtöki számában azt írta, hogy a pártját megkérdőjelezhetetlen vezetőként irányító Christian Lindner napok óta készülhetett arra, hogy kiszáll a tárgyalási folyamatból. Hosszabb távú célja pedig az, hogy ellenzékben felépítsen egy „személyesen rá szabott” mozgalmat Emmanuel Macron francia államfő En Marche (Lendületben!) nevű mozgalmának mintájára, amely mozgósítja a politikai elittel elégedetlen választókat. A Der Spiegel megjegyezte, hogy Christian Lindner számára „első a párt, és utána következik a haza”. Az FDP a 2013-ban tartott szövetségi parlamenti (Bundestag-) választáson a szavazatok 4,8 százalékát gyűjtötte össze, nem lépte át az 5 százalékos bejutási küszöböt, és így 64 év után kiesett a Bundestagból. Christian Lindner a bukás után vette át a párt vezetését, és szinte egyedül építette újjá a pártot, amely az idén szeptemberben tartott választáson 10,7 százalékos eredménnyel tért vissza a Bundestagba.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
istvánkeve
2017. november 24. 12:11
1. Egy felmérés szerint a német sajtó-megmondóemberek 82%-a a zöldekkel szimpatizál; 2. Merkel már egy politikai hulla, de még nem vette észre.
szancso
2017. november 24. 03:13
" A Der Spiegel megjegyezte, hogy Christian Lindner számára „első a párt, és utána következik a haza”. " Mióta fontos a Spiegel újságíróinak a "haza". Azt sem tudják eszik-e vagy isszák. Én eddig is megvoltam győződve, hogy az FDP a Zöldekkel nem fog egyezségre jutni. Igazándiból akkor robbana a bomba, ha Seehofer kilépne ebből a buliból, de sajnos nem fog, ő már egy pár évvel ezelőtt Pelzig műsorában megmondta, nem azok kormányoznak, akiket a jó nép "demokratikusan" megválaszt. Akkor ez nagyon keveseknél ütötte ki a kályhacsőt. A CSU már tegnap óta tanácskozik, eredmény nincs, hogy Södner, ha megválasztanák, kilépne-e ebből a koalicióból, az kérdéses.
áfonya
2017. november 23. 21:42
Ma még nincs akkora gond, hogy ne lehetne megoldani, de ehhez Merkelnek el kell tűnni a színről és egy valódi vezető kell a CDU élére, aki visszaszerzi a kereszténydemokrata politika becsületét, aki visszahozza balról a CDU-t és ezzel stabilizálja szavazóbázisát. Egy olyan ember, aki képes megvédeni Európát a migrációtól és véget tud vetni annak a széthúzásnak és szenvedésnek, amit Merkel okozott nekünk. A németek egyértelmű üzenetet küldtek a Muttinak. A választások óta népszerűsége tovább csökkent, és a kutatások szerint két nagy nyertes van. Az a két párt, amely képes kimondani, hogy elég volt a migrációból. Az AfD és az időközben normálissá avanzsált liberálisok, akik magyar értelemben már régóta csak a nevükben azok. Mikor mondja ki végre a német és európai politika, hogy migráció az EU létét és stabilitását veszélyezteti? Ez lenne a kezdeti lépés a normális és stabil Európa felé vezető úton. Ennek útjában Merkel és bandája áll. Reménykedjünk, hogy a németek kitalálnak valamit, eltakarítják a Muttit és képesek lesznek egy olyan politikai megoldást létrehozni, amiben lehet hatékony politikát folytatni, és a zavaros, új Európát vizionáló rémálmok helyett Európa valódi problémáival foglalkozni.
áfonya
2017. november 23. 21:40
Két évig hallgattuk, hogy Magyarország szétveri Európát, mert meg meri mondani Merkelnek és az EU-nak, hogy téves politikát folytat, két évig ültünk az ő hülyeségük miatt a szégyenpadon. Két évig hallgattuk, hogy a magukat okosnak tartó politikusok azt hajtogatják az árt Európának, az fáj Európának, amit Orbán mond.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!