A Tárgyalótermi Darwin-díj
A fickó az összes becsületsértő, dehumanizáló jelzőt napi szinten felvonultatja. Értsd: emberek halálát kívánva mocskos szájú gyalázkodást folytat.
Közel 65 ezer ember vonult Barcelona utcáira, hogy Spanyolország egységéért tüntessen a spanyol nemzeti ünnep napján csütörtökön.
Spanyolország egységéért tüntetve tízezrek vonultak utcára csütörtökön Barcelonában a spanyol nemzeti ünnepen, amelyet az amerikai kontinens felfedezésének emlékére tartanak ezen a napon. „Katalónia, igen, Spanyolország, szintén” – ezzel a jelszóval hirdette meg az eseményt a Katalán Civil Társadalom (SCC) nevű szervezet.
Felhívására Barcelona belvárosát megtöltötte a spanyol, katalán és uniós zászlókkal békésen vonuló tömeg, köztük feltűntek a katalán parlament ellenzéki, az függetlenséget nem támogató pártjainak politikusai. „Éljen Katalónia! Éljen Spanyolország” – skandálták a felvonulás résztvevői, akiknek számát a barcelonai rendőrség 65 ezerre becsülte. A katalán városban egyszerre több utcai megmozdulás is zajlott; szélsőjobboldali mozgalmak is demonstráltak, amelyek közül két csoport összetűzésbe keveredett egymással. Egy bár teraszának berendezését, székeket és asztalokat hajigáltak egymáshoz. A katalán rendőrségnek kellett közbelépnie, két embert őrizetbe vettek.
Országszerte munkával bojkottáltak
A spanyol nemzeti ünnepet munkával bojkottálták több mint száz olyan katalán helyi önkormányzatnál, amely támogatja Katalónia függetlenné válását, mint például Manresa, Badalona vagy Gerona. Van, ahol az ügyfélfogadás ugyanúgy zajlik mint a munkanapokon, és akad olyan önkormányzat is, ahol zárt ajtók mögött dolgoznak a munkatársak. Az alkalmazottakat egyébként nem kötelezték munkavégzésre, aki akart, otthon maradhatott ezen a hivatalosan munkaszüneti napon.
Madridban az évtizedek óta hagyományos nagyszabású katonai felvonulással ünnepelték ezt a napot, a parádé mintegy két kilométeres útvonalát kordonokkal zárták le, amely mögött több ezres, spanyol zászlókat lengető tömeg gyűlt össze. A résztvevők közül többen nyilatkoztak úgy az újságíróknak: azért vannak itt, hogy kifejezzék Spanyolország egységének támogatását, és aggodalmuknak, szomorúságukat adtak hangot a katalán függetlenségi törekvések alakulása miatt. A felvonulásra minden évben meghívják Spanyolország 17 autonóm közösségének elnökét, és ahogy tavaly, úgy idén sem jelent meg Carles Puigdemont katalán elnök, Inigo Urkullu baszk elnök, és Uxue Barkos, Navarra elnöke.
A különböző álláspontok
Carles Puigdemont kedd este a parlamentben arról beszélt, hogy az október 1-én rendezett népszavazással Katalónia elnyerte a jogot, hogy független állammá váljon, de a feszültség csökkentése érdekében azt javasolta, várjanak „néhány hetet” a párbeszéd érdekében. Ezt követően a katalán parlament függetlenségpárti többségének képviselői aláírták Katalónia függetlenségi nyilatkozatát, amelynek végrehajtását az elnök felfüggesztette. A politikus szavai okoztak némi zavart, sokan különböző módon értelmezték azokat a politikai életben és a sajtóban egyaránt, ezért a spanyol kormány szerdán levélben szólította fel hivatalosan a katalán kormányt: tisztázza, hogy kinyilvánította-e Katalónia függetlenségét.
Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök elmondta: felszólításuk megelőz minden más olyan intézkedést, amelyet a kormány alkalmazhat az alkotmány 155-ös cikke alapján. (Ez a passzus lehetőséget ad Katalónia autonómiájának ideiglenes felfüggesztésére a spanyol parlament jóváhagyásával.) A spanyol kormány két határidőt határozott meg a válaszra, az első jövő hétfőig tart. Ha eddig nem érkezik reagálás Barcelonából, ismét elküldik a felszólítást, amelyben kérik majd a katalán vezetést, hogy térjen vissza a törvényesség keretei közé. A második üzenetre csütörtökig várják a választ a katalán kormánytól.
(MTI)