Lemínősítette a Moody's Európa pénzügyi központját

2017. szeptember 23. 09:32

Túl sok szociális kiadás, lassú növekedés és brutális államadósság nehezítik a brit gazdaság dolgát, melynek helyzetén a Moody's előrejelzése szerint a Brexit és a közös piac elvesztése tovább ronthat.

2017. szeptember 23. 09:32

Leminősítette Nagy-Britannia államadós-besorolását pénteken a Moody's Investors Service, elsősorban a brit közfinanszírozási rendszer gyengülő kilátásaival, valamint a brit EU-tagság megszűnéséből eredő, várhatóan egyre erősödő költségvetési feszültségekkel és növekedési kockázatokkal indokolva a lépést.

A nemzetközi hitelminősítő péntek éjjel Londonban bejelentette, hogy a hosszú futamidejű brit szuverén kötelezettségek osztályzatát az eddigi „Aa1”-ről egy fokozattal „Aa2”-re rontotta. Az új besorolás kilátása az eddigi negatív helyett stabil.

A brit államadósságot a három nagy hitelminősítő közül már egyik sem tartja nyilván a lehetséges legjobb „AAA/Aaa” osztályzattal. A Standard & Poor's tavaly nyáron, néhány nappal a brit EU-tagságról tartott – a kilépést pártolók által megnyert – népszavazás után, a Fitch Ratings és a Moody's már jóval korábban megvonta Nagy-Britanniától ezt az elit besorolást.

A brit kormány az utóbbi két évben egyre nehezebben tudja megvalósítani a tervbe vett költségvetési kiadáscsökkentéseket, különösen a jóléti kiadások terén, sőt nemrégiben engedett a nyomásnak, és növelte több szociális területen a kiadásokat – áll a hitelminősítő elemzésében. A Moody's szerint valószínűtlen, hogy ezeket a pluszkiadásokat a bevételi oldalon ellentételezni lehetne.

A hitelminősítő közölte: várakozása szerint a brit államadósság-ráta az idén megközelíti a hazai össztermék 90 százalékát, és csak két év múlva, 2019-ben tetőzik 93 százalék közelében.

A brit EU-tagság megszűnésének várható reálgazdasági következményeire áttérve a Moody's leszögezi: most már nem bízik abban, hogy a brit kormánynak sikerül olyan szabadkereskedelmi megállapodást kötni az Európai Unióval, amely jelentősen enyhítené a kilépés negatív gazdasági hatását. A Moody's szerint ha sikerülne is elérni a brit kormány által célként kitűzött „mély és átfogó” szabadkereskedelmi megállapodást az EU-val, ez a legjobb forgatókönyv-változat sem biztosítana olyan hozzáférést az EU egységes belső piacához, amilyent a brit gazdaság jelenleg élvez.

Ráadásul bármilyen szabadkereskedelmi megállapodás eléréséhez valószínűleg évekig tartó tárgyalássorozatra lesz szükség, és valószínű, hogy végül csak korlátozott érvényű szabadkereskedelmi egyezmény születik majd, amely nem terjed ki az EU-ba irányuló brit export 40 százalékát és a hazai össztermék 80 százalékát adó szolgáltatási szektorra - áll a Moody's pénteki londoni elemzésében.

Ebben a környezetben a hitelminősítő 2018-ban már csak 1 százalékos növekedést vár a brit gazdaságban az elmúlt évek 2,25 százalékos éves növekedési átlaga helyett.

(MTI)

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Text adósság
2017. szeptember 23. 12:44
Az semmi tegnap én meg a a Moody'st minősítettem le, jó módiról rossz módira.
Mich
2017. szeptember 23. 11:47
Lemínősített a Moody's... de ki fogja (le)minősíteni a (le)minősítőket...?!
zakar zoltán béla
2017. szeptember 23. 11:16
Pörög az érdekkerék?
luga
2017. szeptember 23. 11:13
A sok okos kreolbőrű atomfizikus majd megsegíti Nagybritániát.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!