Von der Leyent nem kérdezték, mégis úgy érezte, meg kell szólalnia ezzel kapcsolatban

Egy fontos geopolitikai kérdésben próbált meg erőt mutatni az Európai Bizottság elnöke.

Felvette az Oroszországban betiltott szervezetek listájára a Jehova Tanúi kisegyházat csütörtökön az orosz igazságügyi minisztérium. A 395 szervezet felszámolását követően a felekezet vagyona az orosz állam tulajdonába kerül.
Egy, az orosz tárca honlapján megjelent közlemény emlékeztetett rá, hogy az orosz legfelsőbb bíróság április 20-án meghozott ítéletében tiltotta be a Jehova Tanúit, mint „szélsőséges szervezetet”. Az orosz hatóságok korábban a felekezet több kiadványát is felvették a tiltott szélsőséges publikációk listájára. Az orosz ügyészség érvelése szerint a Jehova Tanúinak szervezete családokat választ szét, gyűlöletet kelt és emberi életeket fenyeget, a felekezet szerint viszont a hatóságok hamis képet festettek róla.
A bírósági döntés elrendelte a Jehova Tanúihoz tartozó – Oroszországban működő – mind a 395 szervezet felszámolását. A felekezet vagyona állami tulajdonba kerül. Az Európai Unió és az Egyesült Államok által is bírált ítéletet a Jehova Tanúi az Emberi Jogok Európai Bíróságán (EJEB) megfellebbezte.
Az egyetemes kezdetek
A Jehova Tanúinak szervezetét az 1870-es években alapította az amerikai Pennsylvania állambeli Pittsburghben a presbiteriánus Charles T. Russell. Számos vallástörténész szektának minősíti az egyházat. A Jehova Tanúi hívei azt vallják, hogy „a Bibliából kiindulva” új következtetésekre jutottak, és elvetették a régi, téves tanokat (például a kereszt tiszteletét).
A tagoktól megkövetelik, hogy feltétel nélkül vessék alá magukat a felekezet akaratának és céljainak. A felekezet központja az Egyesült Államokban működik, világszerte vannak helyi szervezetei, híveinek számát 8 millióra becsülik. Több országban – Kínában, Észak-Koreában, Üzbegisztánban, Türkmenisztánban, Grúziában, Tádzsikisztánban, Szaúd-Arábiában, Iránban és Irakban – betiltották a működését.
Az orosz élet
A cári Oroszországba – Odesszába – európai körútja keretében, 1891-ben látogatott el az alapító Charles T. Russell. A Szovjetunió idején az ugyancsak a mai Ukrajnában található Harkivban jelentek meg a jehovisták az 1920-as években. Számuk jelentősen megnőtt 1939-1940-ben, amikor Nyugat-Ukrajnát, Észak-Bukovinát és a balti államokat a Szovjetunióhoz csatolták. Mivel megtagadják a katonai szolgálatot, a jehovistákat „szovjetellenes elemként” Szibériába, Kazahsztánba és a Távol-Keletre száműzték. 1996-ban Borisz Jelcin orosz elnök rendeletére rehabilitálták a felekezetet. A Jehova Tanúit 1991-ben jegyezte be hivatalosan az Oroszországi Föderáció igazságügy-minisztériuma.
A felekezetnek saját adatai szerint 175 ezer követője van Oroszországban.
(MTI)