Öt ok, amiért Putyin jobban tisztelheti Trumpot, mint Bident
Az egész világ arra vár, hogy mikor kezdődhetnek meg a béketárgyalások.
Ha kivennénk az Amerikai Egyesült Államok tagállamai közül Kaliforniát, amit demokrata dominanciája miatt egyre gyakrabban egypárti állammnak neveznek, akkor 1,4 millió szavazattal Trumpnak lenne szavazattöbbsége a választásmatek kedvelőinek gondolatkísérlete szerint. Hillary Clinton 2,8 milliós szavazattal kapott többet szövetségi szinten, ami jóval kevesebb, mint a kaliforniai különbség, ahol 4,3 milliós szavazattöbbsége van a demokrata jelöltnek.
Ugyan Donald Trump a novemberi amerikai elnökválasztás nyertese, akiről a napokban szavaz az elektori kollégium, ám Hillary Clintonra 2,8 millióval többen szavaztak: Trump majdnem 63 millió, Clinton majdnem 66 millió szavazatot kapott. Viszont mivel az amerikai választásoknál az számít, hogy ki nyer több államban, ezért mégis Trump a nyertes.
Az Inventor’s Business Daily azt írja: Hillary Clintonra Kaliforniában 4,3 millióval szavaztak többen, mint Trumpra. Hillary 61,5 százalékot kapott az államban, ami kb. 8,7 millió szavazatot jelent, Trump pedig 31,5 százalékot, ami körülbelül 4,5 millió szavazat (lásd a New York Times Kaliforniára vonatkozó adatait).
Kaliforniában idén nem indult republikánus jelölt a szenátori tisztségért, a választók két demokrata jelölt közül választhattak. Számos választókerületben pedig nem volt republikánus induló a kaliforniai törvényhozás helyeiért.
Az államban 2008 és 2016 között 1,1 millióval nőtt a regisztrált demokrata, és 400 ezerrel csökkent a regisztrált republikánus választók száma. Kaliforniát egyre többször hívják a médiában „egypárti államnak”.
A lap szerint ha Kaliforniát nem számolnánk, akkor a választást 1,4 millió szavazattal Trump nyerte (58,4 millió, szemben az 57 millióval volna.
A lap levonja a következtetést: ebből is látszik, hogy azért van az elektori kollégium, hogy megakadályozza azt, hogy a regionális favoritok dominálják az egész országot.
Kaliforniának van a legtöbb, 55 elektora az 538 tagú elektori testületben. Trumpra a hagyományok szerint 306, Clintonra 232 elektor kell, hogy szavazzon majd a december 19-, hétfői szavazáson, ugyanakkor számos közéleti személyiség és celeb biztatja arra az elektorokat, hogy szavazzanak a lelkiismeretük szerint, és kötelességükkel ellentétben ne Trumpra voksoljanak.